Anasayfa / Siyaset Haberleri / Bahçeli’nin türbanlı vekil kriteri

Bahçeli’nin türbanlı vekil kriteri


MHP lideri Bahçeli, türbanlı vekil kriterini açıkladı..

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, türbanlı milletvekili konusunda kriterlerinin 1999’da türbanıyla seçilen, ancak TBMM’ye başını açarak giren Antalya Milletvekili Nesrin Ünal olduğunu söyledi.

Bahçeli, Kütahya, Uşak gezisi dönüşünde bir grup gazeteciye çeşitli konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

‘SEÇİLEBİLİR KONUMDASINIZ,  ANCAK..’

Akşam gazetesi Parlamento muhabiri Volkan Yanardağ’ın haberine göre; MHP lideri, Nesrin Ünal’ın aday gösterilmesi sürecini şöyle anlattı: ‘1999 seçimlerinde çok genişletilmiş bir teşkilat yoklaması yaptık. Baktım Antalya’da bir doktor ilk sırayı almış. ‘Kimdir’ diye sordum. Tesettürlü bir hanım. ‘Hanımefendiyi bulun, en kısa zamanda genel merkezimize gelsinler’ dedim. Geldiler. TBMM’de tesettürlü milletvekilinin girişi biraz yasak konumdaydı. ‘Siz seçilebilir bir konumdasınız. Böyle bir durumda tesettürünüzü açacak mısınız, ısrar eder misiniz? Meclis’e yeni giriş sürecinde partiyi tartışma zeminine sokamam. Onun için evliyseniz beyinize, ailenize, neyiniz varsa ona sorun, öyle karar verin. Eğer Genel Kurul’da açamam diyorsanız sizi listeye koymayacağım. Ama Genel Kurul’a tesettürü çıkartarak gelirim diyorsanız bizim için sakınca yok’ dedim.”

‘TÜRBANLI VEKİL İÇİN YİNE ŞARTLARIMIZ AYNIDIR’

Nesrin Ünal’ın “İhtisasımızı yaparken başımı açmak zorunda kaldım ve açtım. Meclis’e hizmet sürecinde de bu görevimi yerine getiririm. Bunun da bir sakıncası yok’ dediğini anlatan Bahçeli, aynı dönemde Merve Kavakçı’nın da seçildiğini hatırlatarak şöyle devam etti:

‘Hatırlayacak olursak herkes tesettürsüz olarak yemin etti. Bu durumu, Merve Hanım yakinen takip etti. Sonra geldi, girdi gibi o meşhur olaylar oldu. MHP, burada açık, dürüstçe hareket etti. Türbanlı milletvekili için yine aynı şartlarımız geçerli. Bunlar artık Türkiye’nin sorunu olmaktan çıkmalı.”
BAHÇELİ’DEN TÜSİAD’A TEPKİ

TÜSİAD’ın anayasa çalışması konusunda çok hassas olduğunun altını çizen Bahçeli, AKP’den hızlı davranan TÜSİAD’ın seçimlerden önce taslağı gündeme getirmesini eleştirdi. ‘Boyner-Erdoğan ikilisinin rol paylaşımı mı var? ‘Siz şunları kapsayan bir anayasa değişikliği tartışması açın, ben kamuoyunu dinleyip söylem geliştireyim’ pazarlığı içindeler’ diyen Bahçeli, TÜSİAD üyesi işadamlarının taslakla ilgili görüşlerini açıklamalarını istedi.

‘YA TÜSİAD’I KAPATIN, YA DA..’

Bahçeli, ‘İşadamları böyle bir olaya karşı tepki koymalılar. Ya TÜSİAD’ı kapatın ya da bu yanlıştan kurtarın’ diye konuştu. Bahçeli, boykot çağrısının Boynerlere yönelik olduğunu vurgularken, ‘ Ben zaten Beymen’den giyinen biri değilim. Ama zaman zaman kravat, gömlek aldığım oluyor, bundan sonra almayı düşünmüyorum. Var olanı da kullanmam. Son kullanma tarihini Taşvanlı’da ilan ettim” dedi.

PKK KÜRDİSTAN HEDEFİNE ADIM ADIM YAKLAŞIYOR

Bazı olaylar üst üste geliyor. Sivil itaatsizlik, birtakım taleplerin tekrarlanması, Cem Boyner’in geçmiş dönemlerde Yeni Demokrasi Hareketi’ndeki görüşleri. Bu olaylar önümüzdeki günlerde de yaygınlaşacak. Diyarbakır’da Demokratik Toplum Kongresinin çalışmalarına bakın, sözde Kürt aydınlarının bildirilerine bakın, PKK taleplerine bakın. AB’nin yıllardan beri devam eden ilerleme raporlarına hepsi birbirleriyle iskambil kağıdı gibi örtüşüyor. Ortada bir gerçek var. Kurulduğu günden beri bağımsız Kürdistan devleti kurma hedefine PKK’nın adım adım yaklaştığı ortaya çıkıyor.

‘UYUMSUZLUK GÖSTEREN KİŞİYLE İTTİFAK NASIL YAPILIR?’

Demokrat Parti’nin (DP) seçim ittifakı önerisini, parti kurul

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Ben o paraların tamamını söke söke alacağım, siz meraklanmayın…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erzurum’da yaptığı grup toplantısında; “Beşli çetelerin bir köprüsüne kaç lira …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.