Anasayfa / Siyaset Haberleri / Askerlik için Yeni CHP ne diyor

Askerlik için Yeni CHP ne diyor

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’ndan sonra yardımcısı Gürsel Tekin de askerliği eleştirdi: Askerlik 15 ay çöp toplamakla geçirilebilir mi, bir düdük çalıyor çöp topla, beden eğitimi dersi var saatlerce.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun askerliği “insan öldürme sanatı” olarak nitelendirmesinin ardından, Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de askerliğin çöp toplamak ve beden eğitiminden ibaret olduğunu savundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum’un, “Meğer kağıttan kaplanmış, biz asker zannedermişiz” sözleriyle eleştirdiği Türk Silahlı Kuvvetleri’ne, CHP yöneticilerinden birbiri ardına eleştiri gelmeye devam ediyor. Gürsel Tekin, önceki akşam katıldığı Teke Tek isimli programda, bedelli askerlik teklifini savunurken, askerlik sistemiyle ilgili ağır eleştirilerde bulundu. Profesyonel askerliğe geçilmesinin şart olduğunu belirten Tekin, askerlikte çöp toplamak ve spor yapmaktan başka bir şey yapılmadığını savundu.

Tekin, “Çöp topla, yeri gelir şey.. Dünyada böyle bir askerlik modeli var mı, onun için askerlik açığı yok. Askerlik 15 ay çöp toplamakla geçirilebilir mi, bir saat sonra bir daha düdük çalıyor bir daha çöp topla, beden eğitim dersi var saatlerce, başka bir şey yok” ifadelerini kullandı.  

Genelkurmay’a kabul ettiririz

Bedelli askerlik konusunda Kılıçdaroğlu’nun 4 emekli generalden görüş aldığını ayrıca yurtdışından iki uzmandan da görüş alarak öneri getirdiğini anlatan Tekin, “Genelkurmay Başkanlığı’yla görüştünüz mü” sorusuna ise “Bilmiyorum” demekle yetindi. “Genelkurmay kabul etmiyorum derse” sorusuna ise Tekin, “Hiç merak etmeyin, hiç kimse bir şey demez, kabul ettiririz” yanıtını verdi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu birkaç gün önce yaptığı konuşmada, askerliğin insan öldürme sanatı olduğunu iddia etmişti. Kılıçdaroğlu, “O üniversite gencimizi hayatının büyük bir kısmını, 15 ayını insan öldürme sanatı üzerinde mi eğiteceksin? Yoksa gel burada okul yap, üniversite kur, gençler okusun, bilimi teknolojiyi geliştirelim, insanlık için mücadele edelim ve bunun için mi biz çaba harcayacağız?” demişti.

Baykal’a vefa borcum var

Teke Tek isimli programda parti ile ilgili ilginç açıklamalarda bulunan Gürsel Tekin daha önce Baykal’ın adaylık yerinin garanti olmadığını açıklamasını düzeltti. Tekin, bu konuda da düzeltme yaparak, “Baykal Antalya adayınız olacak mı, bu soru sorulduğunda Baykal’ın başvurusu bile yoktu. Siyasette bu noktadaysam Sayın Baykal’ın katkısı ile bu noktadayım. Ciddi vefa borcum var.

Sayın Baykal ile ilgili tartışma yapılması doğru olmaz” diye konuştu.

{2}

Çok Okunan Haber

EZBERLER,KLİŞELER, PARADİGMALAR DEĞİŞİYOR!

Mirza Turgut yazdı Siyasetçi, sivil toplum ve meslek örgütleri yöneticilerinin tamamının zihin haritaları, soğuk savaşın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir