Anasayfa / Siyaset Haberleri / AK Parti’den Koşaner’in ses kaydına yorumu

AK Parti’den Koşaner’in ses kaydına yorumu

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Genelkurmay Eski Başkanı Işık Koşaner’e ait olduğu öne sürülen ses kaydıyla ilgili konuştu.

KOŞANER’İN SES KAYDI İDDİASI

”Kamuoyuna yansıyan bir ses kaydı var. eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner’e ait olduğu dile getiriliyor. İçeriği ve Genelkurmay’ın dinlenebilir olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine Canikli, ”Böyle bir konuşma olup olmadığını bilemiyoruz. Basına yansıyan bilgiler var. Bunlar gerçek mi değil mi bilmiyoruz” dedi.

YASADIŞI DİNLEMELERİ ŞİDDETLE KINIYORUZ

”Bu tür yasadışı dinlemeleri şiddetle kınıyoruz” diyen Canikli, şöyle devam etti:

”Burada bir konuyu açıklığa kavuşturmak gerekir. Yine bazı haberlerde, ‘bu tür dinlemelerin sadece MİT ve polis tarafından yapılabildiği, böyle bir teknik donanıma bunların sahip olduğu, dolayısıyla böyle bir dinleme varsa, bunlar tarafından yapılmış olabileceği’ şeklinde ifadeler var. Yasadışı dinlemeleri bu kuruluşların yapması kesinlikle söz konusu değil. Formel yapı içerisinde yasadışı dinleme yapılması söz konusu olamaz. Çok net olarak bunu ifade ediyoruz. Bu tür dinlemeleri teknik olarak herkesin yapabileceğini çok iyi biliyoruz. İç ya da dış kaynaklı olabilir. Bu tür dinlemeler çok zor şeyler değil. Elbette bizim istihbarat örgütlerimiz, kuruluşlarımızın bu tür dinlemeleri ortadan kaldırmak için gerekli çalışmaları mutlaka yapıyorlardır. Sadece bu iki kuruluşumuz tarafından yapılabildiği şeklindeki bilgiler doğru değil. Tüm istihbarat örgütleri bu tür imkanlara sahiptir. Kim tarafından yapıldığını bilmemiz elbette mümkün değil. Bu haberler doğruysa, bunun doğruluğunu teyit edecek kişi Sayın Koşaner’dir ama doğruysa bunu yüzlerce istihbarat örgütü yapabilir.”

KONUŞMALAR DOĞRUYSA..

Bu tür ses kayıtları üzerinden yapılan tartışmaların daha önce de yaşandığına dikkati çeken Canikli, ”Terörle mücadelede profesyonel yaklaşımların hem yönetim anlamında hem de organizasyon anlamında daha profesyonel kuralların uygulanmasını gerekli olduğu bir kez ortaya çıkıyor. Doğru mudur, değil midir bilmiyoruz ama içeriği konuşursak böyle bir değerlendirme yapabiliriz. Doğru ise bu konuşmalar hükümetimizin bu konuda ne kadar isabetli bir doğrultuda hareket ettiğini de teyit eden bir açıklama olur” diye konuştu.

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Yeni İhraç Furyası: Bir Gün Herkes KHK’lı Olur Demiştik

Yeni İhraç Furyası: Bir Gün Herkes KHK’lı Olur Demiştik   KHK’lar ile ihraçlar ilk başladığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.