Anasayfa / Siyaset Haberleri / Adalet Bakanı’nın Deniz Feneri açıklaması

Adalet Bakanı’nın Deniz Feneri açıklaması

Bakan Ergin savcıların açıklamalarını ‘Sürece ilişkin dezenformasyon yapılıyor. Savcıların bir davadan alınması Cumhuriyet Başsavcılığı’nın sorumluluğundadır. Başsavcı böyle bir tedbir görüp uygulamıştır.’ değerlendirmesinde bulundu..

SÜREÇ İŞLİYOR

NTV ekranlarında soruları cevaplayan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Deniz Feneri soruşturmasını yürüten savcıların görevden alınmasıyla ilgili konuştu. Ergün, ‘Müfettişler eski savcıların ifadelerini aldı, HSYK’da süreç işliyor. TUTUKLU SANIKLARIN AVUKATLARININ İTİRAZLARI SANIKLARIN TUTUKLANMASINDAN ÖNCE YAPILDI’ dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun dava ile ilgili ‘Köstebek var’ sözlerine de cevap veren Ergün, ‘Ben dosyayı bilmiyorum, Kılıçdaroğlu biliyorsa açıklamalı. ‘ şeklinde konuştu.

İşte Adalet Bakanı’nın o açıklamaları

DENİZ FENERİ e.V SORUŞTURMASI

Beşir Bey kendisiyle ilgili ithamlara cevabını verdi. Bu soruşturma 3 yıldır devam ediyor aynı savcılar tarafından. Bu süre içerisinde bu savcıların çalışmalarına kimse müdahil olmadı. İstedikleri gibi çalışmışlar, yurtdışında çalışmalarını yapmışlar. Ne zaman şüphelilerin avukatları bir dilekçe ile HSYK’ya başvurmuşlar ki bu başvuruda somut iddialar var. HSYK iddiaları incelemeye aldı. Belgelere dayalı bir şikayet var bu şikayet için siz ‘Hayır bunlar incelenmesin’ diyebilirsiniz. Bunu bugüne kadar hiç yapmadım. İnceleme talep edilen her şeye izin verdim. Akıllarda sual kalmasın diye düşünürüm. HSYK’nın iddiaları incelememesi gibi bir girişimim olamaz.

Müfettişler görevlendirildiğinde bu dosyaları incelemeye başladılar. Soruşturmaya dahil olan 19 kişinin mal varlıklarına ve ortağı oldukları şirketlerdeki ortaklık hisselerine el konulmasını talep ediyorlar. Mahkeme birinci talebi kabul ediyor. 18 kişinin mal varlıklarına hesaplarına el koydum diyor. İkinci talep ise şirketlerin mal varlıklarına el konulmasıydı. Mahkeme el koyamam kanuna aykırıdır diyor. Bu iki temel unsurdan birini kapatıyorsunuz. Bu kararı kapatılmış şekilde Tapu Kadastro’ya gönderiyorsunuz.

SORU: Savcılar ilgisiz yerler kapatıldı. Ergenekon savcıları da aynı yöntemi izliyor diyor?

Kapatılan kısımla beraber mahkeme sanki şirketlerin mal varlığına el koymuş gibi bir durum ortaya çıkıyor. Kanunun müsaade etmediği, mahkemenin izin vermediği bir durum uygulanmış mıdır? Şurayı şöyle kapattım falan gibi şeyleri geçiniz.

Siz mahkemeye gitmişsiniz, el koyma istemişsiniz. 128. madde diyor ki: Şüphelilerin ortağı olduğu şirketlerdeki ortaklık paylarına el konulabilir.
Ne oldu kanun ihlal edildi. El konulamazdı, el kondu.

MAHKEME KARARI İHLAL EDİLDİ

Ortada olan olay şu: Mahkemenin izin vermediği bir el koyma kararını mahkeme kararını oynayarak el konulmuş hale getirdiniz. Sanki mahkeme kabul etmiş gibi şerh verilince, siz mahkeme kararını ters çevirip mahkeme kararını ihlal ediyorsunuz.
Cumhuriyet tarihinde ilk defa böyle bir şey olmuş gibi yayınlar yapıldı. 2010’da Balyoz savcılarını İstanbul Başsavcısı değiştirdi. Haklarında soruşturma da yoktu.

ESKİ SAVCILARIN SAVUNMALARI ALINDI

Müfettişler eski savcıların savunmalarını aldı. Müfettişler raporlarını verecekler. Daha HSYK’nın yaptığı bir tasarruf söz konusu değil.

Savcılar delillerin karartılmasını önlemek için belli isim ve adresleri kapatırlar. Ama bu birkaç saat ya da bir iki günlüğüne alınan bir karardır.

ERGENEKON SAVCILARI İLE İLGİLİ ÇOK ŞİKAYET GELDİ

Ergenekon

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Ben o paraların tamamını söke söke alacağım, siz meraklanmayın…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erzurum’da yaptığı grup toplantısında; “Beşli çetelerin bir köprüsüne kaç lira …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.