Anasayfa / Siyaset Haberleri / 300 Milyon Dolarlık Rant CHP’yi Karıştırdı

300 Milyon Dolarlık Rant CHP’yi Karıştırdı

CHP Ankara İl Başkanı Tarık Şengül istifasının ardından şok suçlamalarda bulundu: “Yenimahalle Belediyesi 300 milyon dolarlık imar rantına karıştı. Tenzili rütbeye uğramış bir CHP’li yönetici bana rüşvet için adam yolladı”

VATAN

CHP Ankara teşkilatında yaşanan kriz, Ankara İl Başkanı Tarık Şengül’ün istifasıyla sonuçlandı. Dün sabah CHP kulislerine muhaliflerin Ankara il kongresi yapılması için imza topladıkları haberleri yayıldı. Haberleri duyan Şengül ise CHP’li Yenimahalle Belediyesi’nin, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile bir imar rantına ortak olduğunu iddia etti.

Şengül, CHP?lideri Kılıçdaroğlu’nun göreve geldiğinden beri kendisinden beklentisinin Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in “talan rejimine” karşı aktif liderlik yapması olduğunu söyledi. Şengül, Yenimahalle Belediye Meclisi’nin, Alacaatlı Mahallesi’nde Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan, imar haklarını 4.7 kat artırıp, 188 konutu 892’ye yükselten kararına onay verdiğini kaydetti. Plan değişikliği kararının Yenimahalle Belediye Meclisi’nde CHP’li üyelerin de oylarıyla apar topar onaylandığını kaydetti.

Davaya engel olmak için

Şengül karara karşı TMMOB Şehir Plancıları Odası’nın açacağı davaya engel olması için “tenzili rütbeye uğramış” CHP’li bir yöneticinin gönderdiği bir işadamının ise kendisine rüşvet teklif ettiğini öne sürerek şu iddiada bulundu: “Bir akşam, İl Başkanlığı’na gelen bir telefon buraya bir işadamının gelişiyle sonuçlandı; bir parti yöneticimizin referansıyla gelen işadamı bana, Ankara’da bir imar planı değişikliğinin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, Melih Gökçek marifetiyle geçtiğini anlattı. Eskiden genel başkanlığını yaptığım TMMOB Şehir Plancıları Odası’nın buna dava açmak üzere olduğunu, ‘buna engel olursan’ partimize, ikimizin arasında kalmak koşuluyla mali destek sağlayacağını beyan etti. Ben bütün süreci aktardım partimize, partimizin üst yönetiminin bilgisi dahilindeydi. Biz seçim çalışmaları içindeyken bazı gelişmeler olduğunu fark etmedik. Aynı planın geçen haftalarda Yenimahalle Belediye Meclisi’nden geçtiğini öğrendik.”

300 milyon dolarlık rant

Şengül, “İmar planı değişikliyle, bana önerilen kaynak herhalde birkaç milyar dolardan aşağı olamazdı. Burada konuştuğumuz rakam 300 milyon dolarlık rakam ve biz buna ‘hayır’ dedik” diye konuştu. Söz konusu işadamının o gece kendisine “Bu dava açılmasın ben de rahat edeyim, siz de rahat edin” dediğini ifade eden Şengül, işadamının kim olduğunun ise “tenzili rütbeye uğramış” CHP’li tarafından açıklanmasını istedi.

Bu ilçe İnönü’yü gönderdi

Ankara İl Başkanlığı olarak, kendilerinin ilçe başkanı atama süreci başlattıklarını söyleyen Şengül, kendilerinin belirledikleri ilçe başkanına belediye yönetiminin itiraz ettiğini anlattı. Şengül “Onun üzerine biz direndik, kararımızı aldık ve MYK’ya gönderdik. Bu süreçte Belediye Başkanımız bana ‘Bu ilçe İnönü’yü (Erdal) gönderdi’ dedi. Yani ‘İnönü’yü gönderen Yenimahalle seni de gönderir’ dedi. Niye, ilçe başkanını bir il başkanı bağımsız olarak atadığı için” diye konuştu.

Şengül, Çankaya, Yenimahalle ve Mamak’a işadamları atanması konusunda baskıyla karşı karşıya kaldığını anlatarak, “Atamadık, çünkü belediyelerde iş yapan müteahhitler ilçe yönetemezler. Yönetirlerse belediyeler yolsuzluk odağına dönüşür” dedi.

16 istifa daha geldi

Şengül’ün bu açıklamaları partide şok etkisi yaratırken konuyu kurmaylarıyla değerlendiren Kılıçdaroğlu’nun Şengül’ün istifasını istediği öğrenildi. Şengül de istifasını yazarak partiye yolladı. Şengül’le birlikte Ankara il yönetiminden 16 kişi daha istifa etti. İstifa üzerine muhaliflerin kongre talepli imza toplama çalışmaları askıya alındı.

Ra

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Ben o paraların tamamını söke söke alacağım, siz meraklanmayın…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erzurum’da yaptığı grup toplantısında; “Beşli çetelerin bir köprüsüne kaç lira …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.