Türkeş’in mirasını inkar ettiler

Türkeş’in mirasını inkar ettiler

Ülkücülerin önde gelen isimlerinden Musa Serdar Çelebi, MHP’nin referandumda ‘hayır’ diyerek Türkeş’in mirasını hiçe saydığını söyledi. Çelebi; “Türkeş milletin olmayan 12 Eylül Anayasası’na bizden ‘hayır’ oyu vermemizi istemişti” dedi.

Türkiye hızla seçim sürecine doğru ilerlerken siyasi partilerin seçimlerde izleyecekleri stratejiler de yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Seçimlerin galibi ve ikincisi neredeyse belli. Ancak merak edilen bir parti var MHP. MHP yüzde 10 barajını geçebilecek mi yoksa referandum süreci ile başlayan küçülme devam mı edecek?
MHP Genel Başkanı ve sözcüleri kendinden çok emin açıklamalarda bulunsalar da söylemlerinin sertlikleri seçimde işlerinin çok kolay olmadığını da gösteriyor. Çünkü MHP ikili bir kuşatma altında. MHP tabanı da ‘ülkücü’ ve ‘ulusalcı’ ayrışması ile karşı karşıya. MHP’nin özellikle Kürt açılımı konusundaki sert eleştirileri partinin adeta ‘Kürt karşıtı’ algılamasına yol açıyor. Oysa Ülkücü Hareketin önde gelen isimlerinden Musa Serdar Çelebi, MHP’den çok ayrı bir yerde duruyor ve “Ülkücüler demokratik açılıma ve Kürtlere sahip çıkmalı” diyor.
Çelebi 13 Nisan 2020’da Samsun’da yumruklu saldırıya uğrayan eski DTP Genel Başkanı Ahmet Türk’ü olaydan sonra ziyaret etmiş ve büyük bir saygınlık kazanmıştı. Aynı Çelebi, Hakkari’de Kürt sorununun tartışıldığı toplantıda konuşmasına Kürtçe başlamış ve büyük alkış almıştı. Elbette kendisini hâlâ ülkücü tanımlayan birisi için bütün bunlar şaşırtıcı geliyor. Oysa Çelebi bunları, bir ülkücünü yapması gereken şeyler olarak tanımlıyor.
Bu hafta Söyleşi-Yorum’da Çelebi ile Kürt sorununu, 12 Eylül referandumunda MHP’nin tavrını ve Haziran 2011 seçimlerini konuştuk.
Geçen yıl Ahmet Türk saldırıya uğradı ziyaret ettiniz, bir ay önce Hakkari ve Van’da Kürt sorununun tartışıldığı toplantıda izleyenleri Kürtçe selamladınız. Ne düşünüyorsuz?
Ben yaklaşık iki yıldır, Ekopolitik adlı düşünce kuruluşunun sürdürdüğü ‘Türkiye’nin Büyük Çatısı’ adlı çalışmasının içindeyim. Bu çalışma milletimizi oluşturan farklı etnik gruplara, farklı inançlara mensup insanların tamamını bir araya getirerek ülkenin geleceğini, bugünkü sorunların çözüm yollarını konuşmayı amaçlıyor. Beni de davet ettiler, katıldım. Bu toplantılarda ve Ahmet Türk’e yapılan saldırı veya buna benzer olaylarda saldırgan taraf olarak bir şekilde milliyetçi-ülkücü camia ima ediliyor; hatta biraz daha ileri götürülerek Kürt-Türk çatışması olarak yansıtılıyor. Bu eski bir tezgah, ülkücüler böyle işlerin içinde olmazlar? Ama birileri hep böyle göstermek ister. Ben Musa Serdar Çelebi olarak buna karşı çıktım, oyunu bozmak istedim ve gidip Türk’ü ziyaret ettim. Ahmet Türk ile birlikte kamuoyuna vuruşarak bir yere varılamayacağını, Kürtlerle Türklerin kardeşliğinin her şeye rağmen süreceğini ifade ettik. Olayların farkında olan ve özellikle Kürt kökenli ülkücülerin takdirini aldım, tabii ki tepkiler de geldi. Aslında gerek Türk’e yaptığım ziyaret, gerekse Hakkari ve Van’da katıldığım toplantılarda önemli bir gerçeği daha gördüm.
ÖNYARGI VE BİLGİSİZLİK BİZİ KÖRLEŞTİRMİŞ
Hangi gerçeği?
Korkunç önyargılar ve bilgisizlikler. Ben, bunca yıllık ülkücü, Türkiye sevdalısı insan olarak Hakkari ve Van’a ilk defa gittim. Ne kadar acı değil mi? Mesela Hakkari toplantısı, beni çok sarsmıştır. Ben o toplantıdan bir gün önce Kürt siyasilerle, PKK’ya yakın olan isimlerle ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile konuştum. Sorun nedir, ne istiyorsunuz, nasıl çözeceğiz diye.
Sonuç…
En önemlisi, Kürt-Türk ayırımı tarihimizde ilk defa bu kadar derinleşmiş olduğunu. Çok katı önyargılar oluşmuş. Kürtlerin gözünde neredeyse bütün Türkler, özellikle de milliyetçi ve ülkücüler Kürt düşmanı, Kürtleri yok etmeyi amaçlamış insanlar olarak algılanıyor. Biz Türkler de, tüm Kürtleri PKK’lı, bayrak ve devlet düşmanı, ayrı bir devlet kurma peşinde olan katiller gibi görmeye başlamışız. Elbette son 25 yılda yaşanan kanlı olayların bunda büyük rolü var ama, birileri de boş durmamış

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM