Kandil’de çözüm istiyor

Kandil’de çözüm istiyor

Avni Özgürel Kürt sorununun çözümünü en çok Öcalan’ın istediğini söyledi. Çözüm durumunda PKK’nın lider kadrosunun Avrupa’ya gönderilmesinin yanlış olacağını ifade eden Özgürel; Kandil’in de çözüm istediğini ancak çözümün önündeki en büyük engelin Avrupa diasporası olduğunu söyledi.

Türkiye gerçekten çok dinamik bir ülke. 12Haziran 2011’de yapılacak seçimler bu dinamizmi daha da ateşleyecek görünüyor. Seçimlere giderken konuşacağımız iki temel mesele görünüyor. Biri yeni bir anayasa, diğeri de Kürt sorunu.
Geçtiğimiz hafta PKK, 13 Ağustos’ta ilan ettiği eylemsizlik kararını son erdirdiğini açıkladı. Elbette bu karar, 12 Haziran’a giderken bazı soru işaretlerinin doğmasına yol açtı. Peki bu kararın anlamı ne? Nasıl sonuçlar doğurur? Ve en önemlisi Kürt sorunu daha ne kadar çözümsüz kalacak?
Söyleşi-Yorum’da bu soruları, bundan üç yıl kadar önce işe Öcalan’la ve onun koşullarıyla başlamımız gerektiğini yazan ve o günlerde yazdıkları çok tartışılan Avni Özgürel’e sorduk. Özgürel, her çözümsüz günün sorunu biraz daha ağırlaştırdığını söyledi. Çözüm konusunda seçimlerden sonra hızlı bir takvim işleyeceğini söyleyen Özgürel, BDP’nin PKK’dan daha şahin çıkmasına ise siyasi başarısızlığı perdeleme girişimi olarak bakıyor. Ve ekliyor; “Öcalan da bunun farkında”.
1 Mart 2011 Kürt sorunu açısından yeni bir dönem mi?
Şuradan başlayalım. Türkiye’nin düğüm meseleleri var ve bunların en önemlisi Kürt meselesi. Türkiye bu problemi çözmeden cumhuriyetin 100. yılına büyük bir devlet olarak giremez. Türkiye bu sorunu çözme konusunda çok zaman kaybetti ve kaybettiğimiz her zaman sorun biraz daha ağırlaştı. Bu meseleyi 5 sene önce çözseydik daha az sıkıntı ile halledebilirdik, 10 sene önce çözseydik daha az. Ama 5 sene sonra çözülürse maliyet daha ağır olacak bize. Çözmemek bir şey kazandırmıyor mu bize? Hayır. Çözmeyerek idare edebilir miyiz? Hayır.
Neden çözüm erteleniyor?
Bunca yıllık bir sorunu çözmek bazı kararları almanızı zorunlu kılıyor ve bunlar bir siyasi partinin sırtına tek başına yüklenilecek kararlar değil. Mesela Öcalan’ın durumu. Bugünlerde tartışılıyor. Ev hapsi meselesi. Ben bunu 3 yıl önce yazdım. Türkiye Kürt meselesinin çözüm sürecinde bu konuyu konuşmak zorunda. Evet belki toplum hazır olamayabilir ama siyasilere ve partilere düşen, bu konuda zemin hazırlamaktır. Keşke diyorum benim 2-3 yıl önce yazdıklarımı birileri dikkate alsaydı. Ama şunu da biliyoruz, bir partinin bunu tek başına yapması zor. Ama gene de süreçte AK Parti’nin yapamadıkları yanında yaptıklarını da takdir etmek gerekir.
YAPILANLAR AZIMSANAMAZ
Ama ateşkes sürecinde AK Parti hiç somut atmadığı gerekçesi ile eylemsizlik sona erdiriliyor…
Hatırlayalım. Süreç Mart 2009’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “Çok güzel şeyler olacak” sözü ile başladı. Birden bizde öyle bir hava doğdu ki, önümüzdeki ay bu iş bitecek. Yani çıta birden çok yükseldi. Yükseldi çünkü herkes çözüm istiyor. Ama herkes. PKK da, Öcalan da dahil. Ancak bugün geriye dönüp bakıldığında sanki hiçbir şey yapılmamış demek haksızlık olur. Ben Öcalan’a ev hapsini yazdığımda, çevremde beni tanıyan, benim hassasiyetlerimi bilenler bana tepki göstermişlerdi. Ama bakın şimdi gazeteler manşetinde tartışıyor. Mesela TRT Şeş yayını. Bunu birçok insan çok sıradan bir şeymiş gibi algılayabilir ama bence bu sorunun doğası açısından bakıldığında devrimdir. Yıllarca önce Şerafettin Elçi “Kürdüm” dedi, yer yerinden oynadı. Kürdüm demenin kriz olduğu dönemden geliyoruz bugünlere. Şimdi Kürtçe yayın serbest, gazete, TV serbest, kanunlarda değişiklik yapıldı. TBMM’de tek kelime edildiğinde neler yaşanmıştı? Şimdi grup toplantılarında Kürtçe konuşuluyor. Süreç içinde hazmediliyor, zihinler alışıyor. Kürtçe konuşulunca ülkenin yıkılmadığını görüyoruz.
Peki neden yıllarca bu konuda adım atılmadı?
Bakın, gece mezarlıktan geçerken aklınız size ölülerden zarar gelmeyeceğini söyler. Ama insanın bir de vehimleri var. Aklı ölülerden ken

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM