İsrail Normalleşmeden Korkuyor

İsrail Normalleşmeden Korkuyor

Mübarek’in istifası ile sadece bölgede değil tüm dünyada yeni bir dönemin başladığını söyleyen Avrupa Akdeniz Parlamenterler Asamblesi Başkanı Ankara Milletvekili Doç. Dr. Zeynep Dağı, bu sürecin İsrail’i de normalleştireceğini söyledi. Dağı; İsrail’de şahin kanadın buna karşı çıktığını çünkü, “normaleş-menin varlık nedenlerini ortadan kaldırmasından korktuklarını” ifade etti.
Ortadoğu’da yaşananlar gündemden düşmüyor. Üç haftadır bir biçimde bölgeyi konuşuyoruz, geleceğini tartışıyoruz. Mısır’ın bölge açısından tarihsel ve kültürel rolü, oradaki değişimi Tunus kadar hızlı olmasına bir anlamda engel oldu. Ama en son dün Cuma namazı sonrasında sokaklardaki milyonlar Mübarek gidene kadar kalacaklarını ilan ettiler ve kazandılar. Mübarek istifa etti.
Tahrir Meydanı’nda, İskenderiye’de, Süveyş’te Mısır’ın her yerinden Mübarek aleyhine gösteriler amacına ulaştı.
Şu açık ki, Mısır üzerinde süren tartışmalarda sadece bölgenin değil dünyanın geleceği de yeniden yazıldı.
Bu hızlı gelişmeler ortasında Söyleşi-Yorum’da bölgeyi hem akademik çalışma hem de parlamentodaki görevi nedeniyle yakından bilen bir isim olan Avrupa Akdeniz Parlamenterler Asamblesi Başkanı Doç. Dr. Zeynep Dağı ile konuştuk.
Yaşananları bölge halkının demokrasi ve özgürlük talebinin sokağa yansıması olarak gören Dağı; “Bundan sonra olacak olan bölgenin normalleşmesidir” dedi.
Tunus’ta başlayan Mısır’da devam eden halk hareketlerini kısaca değerlendirebilir misiniz? Sizce Ortadoğu’da tam olarak ne oluyor?
Ortadoğu’da ilginç gelişmeler yaşanıyor. Bölge uzmanlarını bile şaşırtan gelişmelerle karşı karşıyayız. Peki Ortadoğu’da ne oluyor diye sorduğumuzda benim cevabım, Ortadoğu’da ilk kez bireyin hakkına, hukukuna, özgürlüklerine ilişkin bir değişim ve dönüşüm talebinin sokağa taşındığını gözlemliyoruz. Yeni olan unsur Ortadoğu halklarının kararlı bir şekilde değişim talebinde ısrarlı olması ve bunu sokakta ifade edecek cesarete ulaşmasıdır. Tarihsel olarak bakıldığında, Ortadoğu halklarını mobilize eden ana dinamik önceleri Filistin davasıydı ya da İsrail’le olan savaşlardı. Oysa şimdi halkın ilk kez demokrasi talebi için sokağa çıktığını görüyoruz. Tunus’ta başlayan sürecin Tunus’la sınırlı kalacağı sanılıyordu. Oysa gelişmeler Ortadoğu coğrafyasını bütünü ile etkisi altına almış durumda.
İSRAİL’İN ENDİŞELERİ VE ABD’NİN PARADOKSU
Tunus’ta halk Bin Ali’yi ülkeden kaçmak zorunda bıraktı. Mısır’da ise Mübarek istifa etti. Mısır’daki gelişmeler özellikle İsrail ve ABD’yi derin bir kaygıya sevketmiş gözüküyor. Mısır’ın kaybedilmesi her iki ülke ne tür bir endişe taşıyor?
Bölgedeki gelişmeler sadece ulusal ve bölgesel düzeyde değil aksine uluslararası sistemi de çok doğrudan derinden etkileyecek bir potansiyele sahip. Böyle bir potansiyele sahip olması da hem bölge ülkelerini hem de bölgeyle çok yakından ilgili olan Amerika ve İsrail’in dış politikasını da çok derinden etkileyecek. Aslında sorunuzda da ilginç bir boyut var. ‘Mısır’ın kaybedilmesi’.
Mısır’ın demokrasiye yönelmesi, Mısır kaybedilmesi mi oluyor bu ülkeler için?
Bu ilginç bir paradoks. Soğuk Savaş döneminde hür dünyanın temsilcisi olarak bildiğimiz Amerika’nın, Ortadoğu halklarının özgürleşmesi sürecini kayıp olarak değerlendirmesi önemli bir açmazı gözler önüne seriyor. Bu aslında, Amerika açısından da, Batılı değerler açısından da bir sıkıntı olduğunu ortaya koyuyor. Dolayısıyla Mısır kayıp mı edilmiş olacak, yoksa Mısır kazanılmış mı olacak? Bu tartışılması gereken önemli bir tema.
HERKES HAZIRLIKSIZ YAKALANDI
İzleyebildiğimiz kadarıyla ABD daha çok yumuşak bir geçişten yana. Bu bölgede ateşi düşürmeye yönelik bir hamle mi yoksa samimi bir girişim mi?
Soğuk Savaş dönemi Sovyet’lerin dağılması ile 1991’de bitti. Batı ile eski Sovyet alanında bir takım sıkıntılar yaşansa da işbirliği yönünde bir alt yapı kurulmuş durumda. Ama Ortadoğu bağlamında baktığımızda Soğuk Savaş’taki geleneksel kalıpların devam ettiğini görüyoruz. Oysa şu an, o geleneksel kalıpl

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM