SAİDİ NURSİ

SAİDİ NURSİ

Saidi Nursi’nin ilk kez yayınlanan fotoğrafı
Nursi’nin ilk kez ortaya çıkan fotoğrafı Rus devlet arşivinden.
 Said’i Nursi’nin ölümün 51. yıl dönümü. Nursi 23 Mart 1960 yılında Şanlıurfa’da hayatını kaybetmişti. Ölüm yıl dönümünde Said-i Nursi’nin yayınlanmamış bir fotoğrafı Risalehaber’de yayınlandı. O fotoğraf Rus arşivlerinden çıktı..
Rus Orduları Başkumandanı Nikola Nikoloviç karşısında ayağa kalkmayan esir Said Nursi, idama mahkum edilir. Nursi son arzusu olarak namaz kılmak ister. O namaz kılma anının fotoğrafı Rus devlet arşivinde ortaya çıktı.
SON ARZUSU NAMAZ KILMAK
Bediüzzaman Said Nursi 1. Dünya Savaşı yıllarında doğu cephesinde gönüllü alay komutanı olarak hizmet eder. Savaş esnasında yaralanıp 2,5 yıl Rusya’da esir kalır. Kosturma’daki esaret günlerinde bir gün Rus Orduları Başkumandanı Nikola Nikoloviç kampa gelir. Bediüzzaman ayağa kalmaz. Bunun üzerine idam cezasına çarptırılır. Bediüzzaman son arzu olarak namaz kılmak ister. Rus komutan ve askerlerin şaşkın bakışları arasında namaz kılar.
FOTOĞRAFIN ÇEKİLDİĞİ AN
İşte tam o anda bu fotoğraf çekilir. Fotoğraf, Kosturmalı bir Nur Talebesi tarafından Rus devlet arşivinden çıkarılıp Bediüzzaman Said Nursi’nin talebesi Abdullah Yeğin’e ulaştırıldı. Fotoğrafı inceleyen Abdullah Yeğin, secdedeki kişinin Bediüzzaman olduğunu söyledi.{2}

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM