Anasayfa / Polemik Haberleri / MODEL TÜRKİYE.

MODEL TÜRKİYE.

Iraklı Kürtler’in partneri Türkiye
Satır arası…Başbakan Recep Tayip Erdoğan, bugün Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’e geliyor. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bu yana bölgeye başbakan düzeyinde yapılan ilk ziyaret olması bakımından önem taşıyan ziyaret öncesi Erbil’de heyecan dorukta.
Zira kritik temas, Ankara’nın Erbil’e yönelik politikasının artık yeni parametrelerle şekillenmekte olduğunu net biçimde ortaya koyuyor. Olağanüstü güvenlik önlemleri alınan kentte, uluslararası medyanın ilgisi de yoğun. Çok sayıda yabancı gazetecinin kamp kurduğu Erbil’de biz de Bölgesel Yönetim’in Başbakanı Barham Salih’i makamında ziyaret ettik. Salih, hem Türkiye’yle Iraklı Kürtlerin ilişkilerinin geldiği noktayı hem de Başbakan Erdoğan’ın ziyaretinin kendileri için ne anlama geldiğini anlattı.
Iraklı Kürtler’in partneri Türkiye
Irak’ın kuzeyindeki Bölgesel Yönetim’in Başbakanı Barham Salih, Başbakan Erdoğan’ın bugün Erbil’e yapacağı ziyaretin tarihi olduğunu belirterek, ekledi: Birbirimize, arasında husumet olan rakipler olarak bakmıyoruz. Bölgede işbirliği yapabileceğimiz büyük bir ailenin parçasıyız
Şenay YILDIZ/ senay.yildiz@aksam.com.tr
Irak’ın kuzeyindeki Bölgesel Yönetim’in Başbakanı Barham Salih’le Erbil’deki makamında dün bir araya geldik. Başbakan Erdoğan’ın bölgeye yapacağı ziyaret nedeniyle ilişkilerin geldiği noktadan son derece memnun olduğunu belirten Salih’in açıklamaları şöyle: 
 
– Türkiye ile Irak’taki Kürt bölgesinin ilişkileri hep inişli çıkışlı oldu. Bugün gelinen noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye bizim için çok önemli bir komşu. Herkes Kürdistan’la Türkiye arasındaki ilişkilerin ne kadar komplike olduğunu biliyor. Kimse, bizim zor zamanlarımızda, 1991’de Saddam’ın baskısından kaçan mültecilere Türkiye’nin kucak açtığını unutmamalı. Bizim bu ilişkide zorlu dönemlerimiz de oldu ama her iki tarafın iyi niyetli çabaları sayesinde farklı bir noktaya geldik. 2011’de Türkiye’ye önemli bir partner, komşu ve çapa olarak bakıyoruz. İki partner arasında siyasi alanda büyüyen bir güvene şahit oluyoruz. Pek çok alanda işbirliğimiz gelişiyor. Ekonomik olarak da büyük bir işbirliği sürecine girdik. 2003’te, savaşın başında pek çok Türk, Irak’ın siyasi istikrarı ve Irak Kürdistanı’nın geleceği konusunda endişeli olduğunu dile getiriyordu. Ama bugün bizler yeni Irak’ın bir parçasıyız ve Iraklı Kürtler bugün,  Türkiyeli kardeşleriyle çok özel ilişkilerin, Türkiye ve Irak devleti arasında gelişen ilişkilerin meyvesini topluyor. Bu da, Iraklı Kürtlerin Türkiye için problem olduğunu düşünenler için tarihi bir ironi. Gerçekte Kürtler Irak’ın istikrar kaynağı.


– Türkiye Başbakanı, yarın (bugün) Erbil’de olacak. Bunun sizin için anlamı nedir?  
Bu tarihi bir ziyaret. Erdoğan’ın Erbil’e gelerek havalimanını açması, bizimle ilişkilerin pek çok yönünü konuşması, enerji, petro ve gaz alanlarında neler yapılabileceğini görüşmesi çok önemli. Bu sürecin parçası olmaktan onur duyuyorum.


– Başbakan Erdoğan’ın ziyaretinden somut beklentiniz var mı?
  Elbette var. Geçmişteki durumla kıyaslayınca olağanüstü bir gelişme yaşandığı ortada. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın Kürdistan’ın başkenti Erbil’de, Kürdistan Başkanı’yla görüşeceğini kimse hayal edemezdi. Birbirimize, arasında husumet olan rakipler, düşmanlar olarak bakmıyoruz. Bölgede işbirliği yapabileceğimiz büyük bir ailenin parçası olarak görüyoruz. Güvenlikten, ekonomiye, siyasete her alanda istatistiklere bakınca işbirliğimizde büyük bir gelişme ve güven görüyorum. Bu Kürdistan liderliğinin vasiyetidir: Biz bölgenin parçasıyız ve Kürt çıkarlarına bölgeden ve komşularımızın çıkarlarından izole bir şekilde bakamayız. Günün sonunda burada beraberiz, Türkiye’yle bizim ekonomik ve siyasi çıkarlarımız iç içe. Aynı zamanda bu Türkiye hükümetinin liderlik ve vizyonunun da bir sonucu. Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan siyasi hassasiyetler

Çok Okunan Haber

Erdoğan’dan kurmaylara talimat: ‘Aramızda kalsın’

Partisinin MKYK toplantısının ardından kurul bir araya gelen Erdoğan’ın, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili devam eden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir