Anasayfa / Polemik Haberleri / KADDAFİ KAYIP.!

KADDAFİ KAYIP.!

Ve Kaddafi rejimi çöktü
 


 
Libya’da 42 yıllık Muammer Kaddafi dönemi fiilen sona erdi. İsyancıların başkent Trablus’a girmesi üzerine yüz binlerce kişi sokaklara döküldü. Muammer Kaddafi’nin üç oğlu gözaltında. Her yerde aranan Kaddafi’nin Venezüella’da olabileceği öne sürüldü.
 
Libya’da aylardır devam eden çatışmaların ardından isyancılar dün gece başkent Trablus’a ulaştı. Beklentilerin aksine, isyancılar, Kaddafi yanlılarından hiçbir direniş görmeden başkente geldi. Kaddafi’ye bağlı askerlerin ortalarda görünmemesi dikkat çekti.   
İsyancılar, Kaddafi’nin en güçlü olduğu Bab el-Azize bölgesi dışında tüm Trablus’un kendi kontrollerine geçtiğini açıkladı. İsyancılar ayrıca devlet televizyonu ve radyosunu da ele geçirdi. Tunus sınırına giden oyotol ve Trablus Havaalanı da Ulusal Geçiş Konseyi’ninin kontrolü altına girdi. Ayrıca El Cezire televizyonu, Trablus’taki hükümet binalarına isyancıların bayraklarının çekildiğini bildirdi.  
LİBYA’DA YÜZ BİNLER SOKAĞA DÖKÜLDÜ / FOTO GALERİ
Muhalefet sözcüsü, el Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, kentin yüzde 15-20’sini elinde tutan Kaddafi güçlerinin Trablus’un bazı yerlerinde mücadeleye hala devam ettiklerini söyledi.
İngiliz Sky News televizyonunun, Trablus’un Yeşil Meydanı’ndan yaptığı canlı yayında, yüz binlerce kişinin alana toplandığı ve çılgınca sevinç gösterisi yaptığı görüldü. Ayrıca, göstericiler havaya sık sık ateş açtı. Sky News muhabiri, meydanın ele geçirilmesinden bu yana binlerce merminin havaya sıkılmış olabileceğini söyledi.
Meydanda Kaddafi’nin posterleri ve yeşil renkli Libya bayrakları da göstericilerin öfkesinin hedefi oldu. Posterler ve bayraklar, üzerine ateş açılarak lime lime edilirken, yerlerine isyancıların üç renkli bayrağı asıldı.
İsyanın kalbi Bingazi’de de sokaklara dökülen yüz binlerce kişi “zafer” marşları söyleyerek, kutlama yapıyor. Libya’da Kaddafi dönemi fiilen tamamlanmış görünürken, en yakınları bile Kaddafi’yi terk etmeye başladı.
“KADDAFİ ÇÖKÜŞÜ KABUL ETMELİ”
Trablus’un muhalefetin eline geçtiği haberlerine, “teyit beklediği için” saatlerce sessiz kalan ABD Başkanı Barack Obama konuyla ilgili sabaha karşı bir açıklama yaptı.
Obama, “Kaddafi’ye yönelik muhalefetin ivmesi zirve noktasına ulaşmıştır. Kaddafi rejiminden çöküş sinyalleri geliyor” dedi.
Kaddafi’nin artık Libya’nın kontrolünü elinde tutmadığını fark etmesi gerektiğini vurgulayan Obama, bunun akan kanı durdurmanın en güvenli yolu olacağını ifade etti.
Obama ayrıca, Libya halkının korunması ve demokrasiye geçişin desteklenmesi için ABD’nin müttefikleriyle birlikte çalışmaya devam edeceğinin altının çizdi.
Obama’dan birkaç saat önce konuşan NATO Sözcüsü Oana Lungescu da durumu “çok kaygan” olarak nitelendirdi. Lungescu, Kaddafi yönetiminin “parçalanmakta olduğunu” da sözlerine ekledi. İngiltere Başbakanlığı da Kaddafi için “sonun artık çok yakın olduğunu” belirtti.
İKİ OĞLU YAKALANDI, BİRİ TESLİM OLDU
Libya’da muhalefetin temsilcisi Ulusal Geçiş Konseyi, Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam Kaddafi’nin ellerinde olduğunu ve güvenli bir yerde tutulduğunu açıkladı. Konsey açıklamasında Seyfülislam Kaddafi’ye “adil davranılacağını” vaat etti.
Uluslararası kanallar ayrıca, Kaddafi’nin diğer oğlu Sadi Kaddafi’nin de yakalandığını duyurdu. Kaddafi’ye bağlı yaklaşık 100 askerin yakalandığı açıklanırken, Kaddafi’nin yakın korumalarının isyancılara teslim olduğu öne sürüldü.
Kaddafi’nin bir diğer oğlu Muhammed Kaddafi de teslim oldu ve ev hapsinde tutuluyor. Muhammed Kaddafi’nin katıldığı bir canlı yayın sırasında arkadan silah seslerinin duyulması kısa süreli bir heyecana yol açtı. Ancak daha sonra seslerin, Muhammed Kaddafi’nin korumaları ile isyancılar arasındaki çatışmadan kaynaklandığı ve kendisinin iyi olduğu anlaşıldı. Muhammed Kaddafi ailesiyle birlikte ev hapsinde tutuluyor.
KADDAFİ’DEN SON HAMLELER
Etrafındaki çember daralan Kaddafi ise kendini kurtarmak için son ham

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Erkeksen Şeyhligini açıkla!

Saadettin Ustaosmanoğlu: Cübbeli Ahmet Mahmut şeyhliğini açıkla da kasetlerini patlatalım ‘İsmailağa Cemaati’nin şeyhi Mahmut Ustaosmanoğlu’nun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.