ANADOLU AJANSI ZORDA.

ANADOLU AJANSI ZORDA.

Anadolu Ajansı iflasın eşiğinde


Türkiye’nin en önemli haber ajanslarından Anadolu Ajansı (AA) Türkiye Gazeteciler Sendikası’na (TGS) yolladığı mektupta iflasın eşiğinde olduğunu iddia etti


 


 


AA ile TGS arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi müzakereleri, uyuşmazlıkla sonuçlanmış ve 14 Mart’ta sendika grev kararı almıştı. Bunun üzerine AA Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Tek imzasıyla TGS’ye mektup gönderildi.

Mektupta ajansın içinde bulunduğu vahim durum ‘dramatik’ bir dille anlatılırken, “Ajansın kapanıp kapanmaması sendikanızın vereceği karara bağlı” deniliyor.

TGS’nin isteklerinden vazgeçmesi istenen mektupta, ajansın birkaç aydır maaşları bankadan faizle borç para alarak yaptığı ve tarihinin en büyük
ekonomik krizini yaşadığı anlatılıyor.

Mektupta devletten her yıl alınan 50 milyon liranın yetmediği de vurgulanarak, kamunun AA’daki hisselerini devretmesi halinde ekonomik olarak kendisini çevirmesinin mümkün olmayacağı ve derhal iflasını istemek durumda kalacağı öne sürülüyor.

MÜDÜRÜN ASTRONOMİK MAAŞI

AA, mektubunda eski çalışanların mali yük olduğunu öne sürerken, AA Genel Müdürü Hilmi Bengi’nin maaşı tam  24 bin 500 TL. Bengi’nin maaşı devlette en yüksek bürokrat olan Başbakanlık Müsteşarı’nın maaşından dört kat fazla.

Başbakanlık müsteşarları 6 bin 500 TL alıyor. TRT Genel Müdürü’nün maaşıysa 6 bin lira civarında. Bengi’nin maaşı 24 bin liraya yakın maaş alan Cumhurbaşkanı’nın maaşıyla neredeyse aynı.

Bengi, 12 bin lira maaş alan Başbakan’dan da iki kat fazla maaş alıyor. AA’nın genel müdür
yardımcıları 22 bin 500 TL maaş alırken, şef ve müdürlerin maaşı en az 10 bin TL’den başlıyor.

HAZİNE‘DEN YARDIM GELMEZSE

Sosyal Medyada Paylaşın:

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM