Anasayfa / Otomotiv Haberleri / PEUGEOT”DAN DEV YATIRIM

PEUGEOT”DAN DEV YATIRIM

Peugeot’dan Hindistan’a dev yatırım


Fransız otomobil üreticisi Peugeot, Hindistan’da yeni bir üretim tesisi kurmak üzere, Hindistan’da anlaşma imzaladı.
Gujarat Eyaleti Hükümet Başkanı Narendra Modi ve PSA Peugeot Citroën Yönetim Kurulu Başkanı Philippe Varin bugün Peugeot ve Gujarat eyaleti arasındaki anlaşmanın imzalanmasına başkanlık ettiler. İmzalanan anlaşmaya göre, Peugeot, Hindistan’ın batısında hızlı gelişme halindeki Sanand otomotiv havzasının kalbinde yer alan 2 kilometre karelik arazide 650 milyon Euro yatırım yapmayı planlıyor.
-170 BİN ARAÇ ÜRETİM KAPASİTELİ OLACAK, 5 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK-
Peugeot burada modern boya ve montaj atölyeleri içerecek ve yılda 170 bin araç üretim kapasitesine sahip olacak bir üretim merkezi kuracak. Bir motor ve vites kutusu fabrikası da bu sanayi tesislerini tamamlayacak. Bu proje, aynı zamanda Sanand otomotiv havzasında 5 bin yeni direkt iş imkanı yaratacak. İlgili imalatçı ve tedarikçilere şirketin yeni üretim merkezine erişim olanağı sağlamak için tesis, büyük bir imalatçı parkına da ev sahipliği yapacak. İlk yerli üretim Peugeot’nun, 2014 yılında banttan inmesi bekleniyor.
-“HİNDİSTAN, 2020’DE DÜNYANIN EN BÜYÜK ÜÇÜNCÜ OTOMOTİV PAZARI OLACAK”-
İmza töreninde konuşan Gujarat Eyaleti Hükümet Başkanı Narendra Modi, projenin hayata geçirilmesi için Peugeot’ya tam desteklerini sunduklarını söyledi. Peugeot’nun, dünya ölçeğinde sürekli genişleme sürecinde yer alan yeni kilometre taşını duyurmaktan ve Hindistan’da Gujarat eyaletini seçmiş olmalarından gurur duyduklarını dile getiren Modi, “Biz 2020 yılına kadar dünyanın en büyük üçüncü otomotiv pazarı haline geleceği tahmin edilen bu ülkeyi dünyanın en dinamik ve büyük ekonomilerinden biri olarak görüyoruz. Gujarat ülkedeki binek oto pazarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere başarılı bir ekonomiye, altyapılara ve iyi bir coğrafi konuma sahiptir” dedi. İmza töreninde Peugeot ile Gujarat yetkilileri, aynı zamanda otomotiv sektöründe yetkinlik ve becerilerin geliştirilmesi için bir enstitü kurmayı da planladıklarını açıkladılar.
-PEUGEOT, DÜNYADA İLK YARIDA 1 MİLYON 91 BİN ARAÇ SATTI-
Peugeot’nun verdiği bilgilere göre, Fransız otomobil markası 2010 yılında tüm dünyada gerçekleştirdiği 56,1 milyar Euro’nun üzerindeki satış cirosu ve 205 bin kişiden fazla çalışanı ile Avrupa’nın en büyük ikinci üreticisi konumunda. PSA Grubu’na ait olan Peugeot, 2011 yılının ilk yarısında, Avrupa dışında Asya’da yüzde 18 ve Latin Amerika’da yüzde 19 satışlarını artırdı. Peugeot, 2010 yılında tüm pazarlarda 2 milyon 142 bin, 2011’in ilk yarısında ise 1 milyon 91 bin araç satışı gerçekleştirdi.(


 

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Toyota Plaza “BORANLAR”IN Yaz Servis Kampanyası İle Yaza “Bakımlı” girin

“Mersin”’de hizmet veren Toyota Plaza “BORANLAR”’ın, büyük avantajlarla dolu geleneksel “Yaz Servis Günleri Kampanyası” ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.