Otomotiv Sektörü Altın Yılında

Otomotiv Sektörü Altın Yılında

BAŞBAKAN Erdoğan’ın işadamlarına, ‘İşte babalar burada artık Türk oto markası yaratmanın zamanı geldi” çağrısına ilk somut yanıt Otomotiv Sanayi Derneği’nden geldi. OSD Başkanı Kudret Önen, Başbakan’ın talebi üzerine düğmeye bastıklarını belirterek, “Komite kuruyoruz, Türk Traktör ve Hattat dışında 13 üyemiz yerli marka için çalışmaya başladı. Hazırlanacak rapor Başbakan’a sunulacak” dedi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sanayicilere yönelik ‘Artık yerli otomobilimizi üretelim. İşte babalar burada. Biraraya mı gelirsiniz kendiniz mi yaparsınız ama yapalım artık” çağrısına ayakları yere basan ilk somut yanıt Otomotiv Sanayi Derneği’nden (OSD) geldi. Başbakan Erdoğan’ın ‘Türk oto markası yaratın’ sözlerinden sonra ortaya birçok farklı fikir atıldı: ‘Dünya devleri batarken böyle bir araç gerekli mi?’, ‘Zaten Türkiye otomotiv üssü’, ‘Devlet 4 milyar dolar versin Türk malı otomobil üretelim’, ‘İran’ın markası var, bizim niye yok?’, ‘Üretelim de kime satacağız?’…


Her kafadan bir ses çıktı ancak ne ayağa yere basan bir öneri geldi ne de somut bir fikir… Bu tartışmaları uzaktan izleyen otomotiv sektörünün en büyüt çatı kuruluşu OSD ise ilk kez sessizliğini bozdu. Türkiye’de üretim yapan 15 markayı çatısı altında bulunduran, 1 milyon adedin üzerinde üretim ve 17 milyar dolarlık ihracatıyla ekonominin lokomotifi haline gelen otomotiv sanayinin en güçlü kurumu OSD’nin Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, “Sayın Başbakan’ın çağrısından sonra bir süre izledik ancak artık konuşmanın zamanı geldi. OSD olarak yerli otomobilin üretilebilirliği konusunda düğmeye bastık” açıklaması yaptı.


Komite oluşturulacak


Buna göre Türk Traktör ve Hattat dışındaki 13 OSD üyesini oluşturan Ford Otosan, Tofaş, Oyak Renault, Hyundai Assan, Mercedes-Benz Türkiye Temsa Global, Toyota Türkiye, Karsan, Anadolu Isuzu, B.M.C., M.A.N Türkiye, Otokar ve Honda Türkiye Türk otomobil markası için kapsamlı bir rapor hazırlayacak. OSD, bu çalışmalar çerçevesinde bir komite kuracak. Raporu hazırlama görevi de bu komitenin olacak.


Tüm üyelerin görüş ve önerileri dikkate alınarak hazırlanacak raporun yazdan önce tamamlanması hedefleniyor. Rapor önce Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’e, daha sonra Başbakan Erdoğan’a sunulacak.


“Türkiye için bu tür konuların konuşulmasının vakti gelmişti” diyen Kudret Önen, “Yerli otomobil markası konusunda Başbakan’ın bunu söylemesi, ülkemizin en önemli sektörünün gelişmesi ve büyümesi için çok önemli bir mesaj” diye konuştu.


Yaza yetiştirilecek


 


Otomotiv Sanayi Derneği’nin yerli otomobil markası konusunu detaylarıyla masaya yatıracağını ve tüm sanayicilerin fikirlerini soracaklarını söyleyen Önen, şöyle devam etti:
“Bir otomobilden bahsediyorsak global bir markanın tasarımı ve üretiminden en önemlisi ise dünya çapında pazarlanmasından bahsediyoruz. Bir ürünün küresel anlamda tanıtılıp, pazarlanması önemli. Tabii hedef gelişmiş pazarlar olmalı. Tüm bu ince detayları tek tek araştıralım kararı aldık. Üyelerimiz önerilerini sunacak, oturup kuracağımız komitede bunları konuşacağız. Zaten ‘yerli marka yaratma’yla ilgili bir madde Otomotiv Strateji Belgesi’nde de var. Biz bu hedefi daha öne almış olacağız.


Bir rapor hazırlayacağız. Önce Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’e daha sonra Sayın Başbakan’a sunacağız.”
OSD Başkanı Önen, “Belki bir rüya, belki bir Türk markası da çıkabilir. Hepsini göreceğiz” diye ekledi.
Avrupa’da birçok Türk şirketin markalaşma yönünde önemli yol katettiğini, satış teşkilatı kuran kamyon ve otobüs üreticilerinin olduğuna dikkat çeken Kudret Önen “Bunları da raporun içine dahil edeceğiz, onları da değerlendireceğiz” dedi.


Üretim ve ihracat 2011’de rekor kıracak


Otomotiv sektörü, 2011 yılında altın yıllarından birini yaşamaya hazırlanıyor. Geçen yıl tüm zamanların en yüksek satış adedine ulaşan lokomotif sanayi, 2011’de 3 alanda birden rekora koşacak. Kudret Önen, 2010’da toplam 793 bin ad

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM