Anasayfa / Otomotiv Haberleri / OTOMOBİL PAZARI KAZANÇLI

OTOMOBİL PAZARI KAZANÇLI

Tedbirlere rağmen otomobil pazarı 2010’u geçecek


Türkiye ekonomisinin önemli göstergelerinden biri olan otomotivde keyifler yerinde. Merkez Bankası’nın aldığı piyasaları yavaşlatma kararlarına rağmen nisan ayında ortaya çıkan pazar, martı aratmadı. Şimdi bütün gözler, seçim sonrasına odaklanmış durumda.
Otomotiv pazarı Merkez Banka-sı’nın mart ayı sonunda açıkladığı tedbirlere rağmen gaz kesmedi. Nisan ayında biraz yavaşlaması beklenen satışlar mart ayını yakaladı. Markalar yüksek kur nedeniyle indirim ya da kampanyaları minimum düzeyde tutmasına rağmen nisanda satılan araç sayısı 77 bin 551 adedi buldu. İlk 4 ay satışları dikkate alındığında da otomotiv pazarında bugüne kadarki en yüksek satış değerine ulaşılmış oldu. Otomotiv sektörü yöneticileri durumu, “Merkez Bankası’nın aldığı tedbirlerle kredi maliyetlerinde bir miktar artış oldu. Buna rağmen tüketicinin talebi kesilmedi, aylık ödemelerde 30-40 TL artışlar geleceğe yönelik güvenin önüne geçemedi.” şeklinde değerlendirdi.
Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı ocak ayında 45 bine, şubatta 59 bine, mart ayında 78 binin üzerine çıktı. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre ocak-nisan döneminde otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı 259 bin 182 adet olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64 oranında artış kaydedildi. Aylar bazında bakıldığında geçen yılla kıyaslandığında ocaktan nisana büyüme oranlarında düşüş görülüyor. Ancak buna rağmen Merkez Bankası’nın kredi büyümesini yüzde 25 seviyesinde tutma tedbirlerinin şimdilik pazarı etkilemediği ortaya çıkıyor. Nisanda otomobil satışları geçen yılın nisan ayına göre yüzde 47,3 oranında artarak 53 bin 835 adet olarak gerçekleşti. Böylece bugüne kadarki en yüksek nisan değerine ulaşılmış oldu. Hafif ticari araç pazarı ise yine geçen yılın aynı ayına göre yüzde 29 büyüme sergileyerek 23 bin 716 adede çıktı. Binek otomobil satışlarında ağırlıklı olarak bireysel müşteriler dikkat çekerken filo satışlarının halen ortalamanın altında kaldığı belirtiliyor. Yılın ilk 4 ayında satılan araçların 176.7 bini binek otomobillerden, bu rakamın da 53 bin 940’ı yerli modellerden oluşuyor.
Otomobilde yerli oranı yüzde 30,5 ile yine düşük düzeyde seyrediyor. 4 ayda müşteriye ulaşan 82 bin 452 hafif ticari aracın ise yüzde 55’i Türkiye üretimi olarak dikkat çekiyor. Satışlarda motor hacimleri dikkate alındığında ise yüzde 85 ile 1.6 litre ve altında motora sahip otomobiller ilk sırayı 1.6 litre ile 2 litre arasındaki motorlara sahip otomobiller yüzde 13 ile ikinci sırayı, 2 litre ve üzeri motora sahip modeller ise yüzde 2 ile son sırayı paylaşıyor. 


 

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Toyota Plaza “BORANLAR”IN Yaz Servis Kampanyası İle Yaza “Bakımlı” girin

“Mersin”’de hizmet veren Toyota Plaza “BORANLAR”’ın, büyük avantajlarla dolu geleneksel “Yaz Servis Günleri Kampanyası” ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.