Anasayfa / Otomotiv Haberleri / ORTA DİREKSİZ MODELLER

ORTA DİREKSİZ MODELLER


Orta ‘direği’ olmayan modellere hazır olun


 


Otomobilde tasarımla ilgili pekçok şeyin artık bilgisayar programlarıyla daha kolayca elde edildiğini biliyorsunuz. Markanın gücü kullandığı programla ilgili değil; tercih ettiği tasarımla öne çıkıyor.


Yoksa her biri milyar dolarlara ulaşan yatırım bütçeleriyle benzer programları hatta tasarımcıları elde etmek mümkün. İşte bu noktada ‘tercih’ yani ‘irade’ ağırlığını koyuyor. Lafı uzatmanın pek bir anlamı yok. Resimlerde görülen 3 otomobille ne demek istediğimizi daha iyi anlatmış oluyoruz. Bu konseptler otomobil tasarımında yeni bir akımın izlerini sergiliyor. 1950’li yıllarda örneklerini gördüğümüz ters açılan kapılar yeni akımın sadece bir yönünü oluşturuyor. Zaten Opel bugün yollara çıkardığı Meriva modeli ile bu yönüyle innovasyonu yakaladı. Aile otomobillerine giriş sınıfı için farklı bir imaj çizdi. Ne var ki bu farklı çizgi satışları çok da üst düzeylere taşıyamadı. Ürün tedariki gibi farklı sorunlar yaşanıyor mu bilmiyorum ama aylık ortalama 30 adet Meriva satışı yüksek değil. O zaman asıl konuya geçebiliriz; B sütunsuz otomobiller geliyor. Otomobilin tam orta yerinde bulunan bu sütun güvenlik kafesinin en kritik noktalarından biri. İşte bu yüzden tıpkı cabrio otomobillerde olduğu gibi ekstra güvenlik kafesi oluşturuluyor. Ford’un yakında aynı isimle yola çıkacak B-Max modeli ilaveten arka kapıları sürgülü yaparak aile otomobili kavramına bambaşka bir açılım getiriyor. Nissan’ın minik Zero konsepti, şirinliği ile İnfiniti’nin Ethera konsepti ise ithişamıyla dikkat çekiyor. Gelecek yıllarda B sütunu olmayan daha çok model göreceğiz.


 

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Toyota Plaza “BORANLAR”IN Yaz Servis Kampanyası İle Yaza “Bakımlı” girin

“Mersin”’de hizmet veren Toyota Plaza “BORANLAR”’ın, büyük avantajlarla dolu geleneksel “Yaz Servis Günleri Kampanyası” ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.