Anasayfa / Otomotiv Haberleri / MERSİN’DE TRAFİK SORUNU

MERSİN’DE TRAFİK SORUNU

Trafik sorunu artık çözülsün!


Mersin’de trafik çileden çıkarıyor


– Araçlar kaldırımlara park ediliyor!
– İşlek cadde ve sokaklarda araçlar 3 sıra park yapıyor!
– Kentin otopark sorununa yıllardır el atılmıyor!


 


Mersin Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, ajan uygulamasını yeniden hayata geçirirken alınan önlemlerin yetersiz olduğu belirtiliyor.
Başlatılan uygulama ile Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nde  görevli polisler, sivil olarak bindikleri toplu taşıma araçlarında şoförleri adeta göz hapsinde tutup, yolculukları boyunca yapılan hata ya da kural ihlallerini not edip, bunları rapor halinde ilgili birime sunuyor. Söz konusu birim de şoförler hakkında cezai işlem uyguluyor.
Mersin’deki trafik akışının düzenli ve sağlıklı bir şekilde sürdürülmesinin yanında vatandaşların toplu taşıma araçlarında güvenli ve huzurlu bir şekilde yolculuk yapabilmeleri amacıyla hayata geçirilen uygulama, bir haftadan bu yana kentin farklı noktalarında uygulanıyor. 2’si kadın 10 kişilik ekiple yürütülen çalışmalar hakkında soruları yanıtlayan Trafik Denetleme Şube Müdürü Mehmet Özer, yaz tatilinin tamamlanması ve özellikle de okulların açılmasıyla birlikte trafikte ciddi bir yoğunlaşma yaşandığının altını çizdi. Trafik yoğunluğunun düzenli ve koordineli çalışmalarla azaltılması ve trafikte huzurlu ve güvenli bir şekilde yolculuk yapılabilmesi adına çaba sarf ettiklerini anlatan Özer, özellikle toplu taşıma araçları üzerinde durduklarını dile getirdi.
Özer, “Şube Müdürlüğü’nde görevli arkadaşlarımız sivil, yani sıradan bir vatandaş gibi bu toplu taşıma araçlarına biniyor. Arkadaşlarımız, yolculukları boyunca şoförleri adeta mercek altına alarak, trafik kurallarını ihlal edip etmediğini, durak harici yolcu alıp almadığı, araç sürücülerinin yolcularla olan ilişkisine kadar her detayı kontrol ederek, sıkı bir denetim yapıyor” dedi.


Bu denetimler belirli periyotlarda tekrarlanıyor ama!


Tüm bu denetimlerin bir program dahilinde belirli periyotlarda tekrarlandığını belirten Özer, bu sayede zaman zaman yapılan yoğun şikayetlerin önüne geçilmesi ile kurallara uyulması ve kamu mantığıyla yolcu taşımacılığını daha sağlıklı hale dönüştürmeyi amaçladıklarını dile getirdi. Özer, sivil olarak görevlendirdikleri polis memurlarının yolculuk yaptıkları toplu taşıma araç sürücülerinin kırmızı ışık ihlali yapıp-yapmadıkları, vatandaşla aralarındaki diyaloglarının nasıl olduğu ve genel trafik kurallarına uyup-uymadıklarını kontrol ettiklerini belirterek, gerekli hallerde şoförler hakkında cezai işlem uygulandığını vurguladı.


Trafiğin disiplin altına alınması, güvenli ve huzurlu bir yolculuk sağlar


Bu tür uygulamaları geçmişte de yaptıklarını ancak bunu daha etkin bir hale getirerek yeniden uygulamaya koyduklarını ifade eden Özer, çalışmanın önümüzdeki dönem de devam edeceğini ve şuana kadar aldıkları tepkilerin oldukça olumlu olduğunu kaydetti. Amaçlarının daha medeni, daha sağlıklı ve derli toplu bir taşımacılık anlayışının hakim kılınması olduğunu tekrarlayan Özer, uygulamayı daha kapsamlı hale getirebilecekleri mesajını verdi.
Toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşlar ise, uygulamayı yerinde bulduklarını dile getirerek, trafiğin bir disiplin altına alınması, güvenli ve huzurlu bir yolculuk açısından da uygulamanın yerinde olduğunu belirttiler.


Yeni uygulamaların da yapılması gerekiyor


Bu uygulama ile Mersin’deki trafik akışının düzenli ve sağlıklı bir şekilde sürdürülmesinin yanında vatandaşların toplu taşıma araçlarında güvenli ve huzurlu bir şekilde yolculuk yapabilmeleri amaçlandığına inandıklarını belirten vatandaşlar: “Bu amaca ulaşabilmek için yeni uygulamaların da yapılması gerekiyor. Mersin’de trafik olayını ‘kabus’ olmaktan çıkarabilmek için en başta durak ve yol güzergahlarını yeniden belirlemek gerekiyor.
Trafik ışıklara yakın olan bazı duraklar kazalara çanak tutarken, kentimizin en işlek caddelerinden geçen devasa b

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Toyota Plaza “BORANLAR”IN Yaz Servis Kampanyası İle Yaza “Bakımlı” girin

“Mersin”’de hizmet veren Toyota Plaza “BORANLAR”’ın, büyük avantajlarla dolu geleneksel “Yaz Servis Günleri Kampanyası” ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.