JAPON OTOLAR AVRUPA ÜRETİMİ

JAPON OTOLAR AVRUPA ÜRETİMİ

Japonya’da otomotiv fabrikalarının depremden büyük zarar görmesi akla “Otomotiv ithalatında sıkıntı yaşanır mı” sorusunu getirdi. Ama Türkiye’de satılan Japon otomobillerin çoğu bilinenin aksine Avrupa’da üretildiği için sıkıntı beklenmiyor
Japonya’da otomotiv fabrikaları birer birer üretimlerini durdurduklarını açıklayınca, Japon otomobili almak için sipariş veren Türk tüketiciler, teslimatta sorun yaşayıp yaşamayacaklarını merak etmeye başladı. Ancak, Türk tüketicilerin endişelenmesine gerek yok. Çünkü, Türkiye’de satılan Japon otomobillerin birçoğu, bilinenin aksine Japonya’da değil, Avrupa ülkelerinde üretiliyor. Japonya’dan Türkiye’ye ithal edilen az sayıdaki otomobilin üretildiği fabrikalar ise deprem bölgesine uzak. Bu yüzden ithalatta ve siparişlerin teslimatında şimdilik bir sıkıntı görünmüyor.


FABRİKALAR BÖLGEYE UZAK
Mazda’nın tesisleri Sendai’ye uzak olduğu için üretimle ilgili bir sıkıntı söz konusu değil. Suzuki’nin ise Türkiye’de sattığı modellerin büyük çoğunluğu Macaristan’da üretiliyor. Türkiye’de satışı olan bir başka Japon markası Subaru’nun Japonya’daki fabrikalarında sıkıntı yok. Depremden Türkiye satışları olumsuz etkilenecek tek marka şimdilik Nissan gibi görünüyor. X-Trail ve pickup üretiminin yapıldığı fabrika kapandığı için, orta vadede olumsuz etkilenebilir. Ancak, Nissan’ın en çok sattığı modellerin başında gelen Qashqai, İngiltere’de üretiliyor. Japonya’daki depremden Avrupa değil, ABD’ye yapılan otomobil ihracatı olumsuz etkilenecek. Çünkü, ABD’ye yapılan ihracatın büyük çoğunluğunu Japonya’da üretilen otomobiller oluşturuyor. Ayrıca, otomotiv firmalarının dışında yan sanayi firmalarının da depremden olumsuz etkilenerek, fabrikalarını kapatmaları da Avrupa’daki fabrikaların üretimini etkilemiyor. Çünkü Japonlar, yan sanayi firmalarını da yurtdışında kurdukları fabrikaların yanına götürüyor. Bu yüzden Avrupa’daki üretimin aksaması beklenmiyor.


Toyota: Türkiye’de sıkıntı yok
Dünyanın ve Japonya’nın en büyük otomotiv üreticisi Toyota’da bir sıkıntı görünmüyor. Toyota Türkiye distribütörü Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, markanın Türkiye operasyonlarını etkileyen olumsuz bir durum olmadığını, teslimatların zamanında yapılacağını söyledi. Japonya’dan ithal edilen otomobillerin üretildiği fabrikalarda bir sıkıntı olmadığına değinen Bozkurt, şunları söyledi: “Toyota Motor Corporation önceliğini, deprem bölgesinde kurtarma çalışmalarına destek vermek,tedarikçilerin çalışanları ve ailelerinin güvenliğini sağlamak olarak açıkladı. Toyota, Japonya’daki tüm fabrikalarındaki üretimi 14-16 Mart’ta durdurma kararı aldı. Üretime ne zaman başlanacağı ile ilgili önümüzdeki günlerde açıklama yapılacak. Japonya dışındaki fabrikalarda üretim devam ediyor. Markanın Türkiye operasyonlarını etkileyen olumsuz bir durum yok.”
SABAH

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM