Anasayfa / Otomotiv Haberleri / İş bırakma eylemiyle ilgili toplantı olumsuz sonuçlandı!

İş bırakma eylemiyle ilgili toplantı olumsuz sonuçlandı!

Bursa’daki OYAK Renault fabrikasının yetkilileri ile  işçilerin seçtiği sözcüler ve tarafların avukatları arasında gerçekleştirilen  toplantı olumsuz sonuçlandı. Toplantı sonrası tesis önünde gazetecilere açıklama yapan işçilerin  seçtiği sözcülerden Ekrem Salım, görüşmenin olumsuz sonuçlandığını söyledi. 
 
Yapılan toplantıda çalışanların belirlediği ücretin baz alınıp prim  adı altında kendilerine ödenmesini istediklerini belirten Salım, şöyle konuştu: 
 
“Fakat bu konuda uzlaşamadık. Biz protokol istedik onlar taahhütnameye  çevirdi. Beş gündür süren bu eylemde sürekli aynı şeyi yapıyorlar. Protokol  olarak sunduğumuz evrakı taahhütnameye çevirip aynı şekilde geri dönüş  yapıyorlar. Yani bunlar bu işin çözülmesinden değil, çözümsüzlükten yana. Biz  onlara sürekli çözüm üreterek yaklaştık. Ama onlar bizim çözümlerimize,  çözümsüzlükle yaklaştılar. Bundan sonraki süreçte kendileri oturup bir karar  verecekler. Ya MESS ile yola devam diyecekler ya da MESS’ten ayrılıp tekrar bizim  varlığımızı kabul edecekler.” 
 
Kendilerinin talepleri konusunda bilgiler veren Salım, şöyle konuştu: 
 
”Biz BOSCH fabrikasında uygulanmış olan saat ücretlerinin baz  alınarak ortalama ne kadara tekabül ediyor ise yani 450-500 lira bu buradaki  çalışma miktarına göre de değişir, o değişikliğin bize prim altında aylık olarak  ödenmesini istedik. Fakat onlar olumsuzlukla yaklaşıp bize geri dönüş yaptılar.  Biz protokol istedik onlar protokol olmayacağını taahhütname olacağını belirtti.  Biz de bu taahhütnameyi kabul etmedik. Çünkü miktarı belli değil. Miktar belli  olmadığı için biz de bunu arkadaşlarımız adına olumsuz gördük. Biz  arkadaşlarımızın beklentilerini karşılamak için oraya gittik. Onlara geri  dönüşümüzü yaparken karşılarına çıkarken 100 lira parayla döndüğümüzü onlara  anlatamayız. Çünkü onların bizden bir beklentisi var. 
 
Onlar bizi sözcü olarak belirlemiş ve biz onların beklentilerini  taleplerini anlatmak için oraya gittik. Beş günlük süre zarfında hep çözüm üreten  taraf bizdik. Bir kere dahi bize çözümle yaklaşmadılar. Süreç bundan ibarettir.” 
 
 ‘Anlaşmaya varana kadar eyleme devam edeceğiz’
 
Salım, toplantıda sendika temsilcileri olmadığını, görüşmeleri ise iş  verenle yaptıklarını dile getirdi. 
 
Görüşmelerin tarafların avukatları tarafından sürdürüldüğünün  bilgisini veren Salım, şunları kaydetti: 
 
”Biz orada işçi arkadaşlarımızın temsilcileri olarak bulunduk. Bizi  tatmin eden bir miktar olmadığı sürece biz bu durumu arkadaşlarımıza  açıklayamayız. Uzlaşma masasında uzlaşamadığımız sürece arkadaşlarımıza  açıklayamayız. Eylem bu şekilde devam edecektir. Şu an içeridekiler aynı şekilde  eyleme devam ediyorlar. Arkadaşlarımız dışarı da çıkarılmak istenirse polise  karşı herhangi bir müdahale içine girmeyecekler. İllaki çık denildiği zaman polis  çıkartmak isterse çıkacaklar. Burada aramıza katılacaklar. Eylemimiz dışarıda  devam edecek. Fabrikanın sahibi işçilerdir. Kimsenin fabrikayı işgal ettiği yok.  Esas işgali yapan yöneticilerdir. Anlaşmaya varana kadar eyleme devam edeceğiz.” 

Çok Okunan Haber

TOYOTA PLAZA BORANLAR

…Toyota Plaza Boranlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir