İNANILMAZ KURNAZLIK

İNANILMAZ KURNAZLIK

Araç muayenesinde inanılmaz kurnazlık
Uyanık araç sahiplerinin numaraları denetim elemanlarını bile şaşırtıyor.
TÜVTURK Kurumsal Gelişim Direktörü Emre Büyükkalfa, araç muayene istasyonlarında kendilerini şaşırtan çok sayıda olay meydana geldiğini söyledi.


Büyükkalfa, Ulaştırma Bakanlığının koordinasyonunda, trafikte sorumluluk bilinci alanında çalışma yapan kurum ve kuruluşlar işbirliğinde TÜVTURK’ün desteği ile hayata geçirilen ”Trafikte Sorumluluk Hareketi” projesinin, ”Sorumlu Vatandaş Hareketi” etkinliği kapsamında Novotel’de gerçekleştirilen ”Halk Eğitimi Merkezleri Öğretmen Semineri”nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye genelinde bulunan araç muayene istasyonlarının tümünde kullanılan ölçüm araçlarının en son teknolojiye sahip olduğunu söyledi.
Avrupa’da araç muayene istasyonlarında kullanılan ölçüm araçlarının yaş ortalamasının 40, Türkiye’de ise 3 olduğunu belirten Büyükkalfa, ”Ülkemizde 81 ilde toplam 193 araç muayene istasyonu ile 73 mobil istasyon bulunmaktadır. Buralarda son teknoloji cihazlar kullanılıyor” dedi.


Büyükkalfa, yılda yaklaşık 5-6 milyon aracın bu istasyonlarda uluslararası standartlar çerçevesinde bilimsel olarak muayene edildiğini ifade ederek, ”İsveç’te araç sahiplerinin yüzde 99’u resmi süre içinde araçlarının muayenesini yaptırıyor. Türkiye’de ise bu rakam yüzde 63. Nerede yüzde 37’si? Bu durum hepimizi ilgilendiriyor. Araç sahibi ya da ehliyetimizin olup olmadığı fark etmez. Çünkü hepimiz trafiğin bir parçasıyız” diye konuştu.


UYANIK ARAÇ SAHİPLERİ ŞAŞIRTIYOR


Büyükkalfa, muayene istasyonlarında kendilerini şaşırtan çok sayıda olayın meydana geldiğine dikkati çekerek, şunları söyledi:


”İnanın zaman zaman yaşanan olaylar karşısında ne yapacağımızı şaşırıyoruz. İstasyonumuza giden bir beyefendiyi, arkadaşlarımız ödeme noktasındaki işleminin ardından, aracın içeri alınacağı kapı numarasına yönlendirdi. Teknisyen arkadaşlar kapıyı açtığında beyefendinin orada beklediğini gördü. Aracı içeri almaları gerektiğini söyleyince, kendisi aracı istasyona getirmediğini, getirmesi gerektiğini bilmediğini ifade etti. Mobil muayene istasyonuyla bir ilçeye gittiğimizde yaşlı bir amca bana, ‘evladım önce bayanları mı, erkekleri mi alıyorsunuz’ diye sordu. Şaşırdım ve ne demek istediğini anlamadığımı, burada araçların muayene edildiğini söyledim. Ülkemizde maalesef durum bu.”


Büyükkalfa, 2000 yılından sonra üretilen otomobillerde arka koltuklarda da emniyet kemeri olması gerektiğini anlatarak, şöyle devam etti:


”Bazı kişiler bu kemerleri söküyorlar, aracı muayeneye getirirken tekrar takıyorlar. Araç muayene kapısından çıkınca tekrar söküyorlar. Araçlarda ilk yardım çantası ve yangın söndürme tüpü olması gerekiyor. Bunlar dışarıda 15 liraya satılıyor, ancak satın alacağına 5 liraya kiralıyor. 10 lira daha verse kendisinin olacak ve yaşanabilecek olumsuz bir durumda müdahale edebilme şansına kavuşacak. Yakınının ya da çocuğunun hayatını kurtaracak. Kapıdan çıkarken de el sallıyor ”bak ben bunu kiraladım, seni kandırdım’ diyor. Halbuki beni kandırmadı, kendisini kandırıyor ve tehlikeye atıyor.”


Bu tür eğitimlerin içinde bulunmak zorunda olmadıklarını ifade eden Büyükkalfa, şunları kaydetti:


”Ancak oluyoruz, çünkü biz insanların hayatına değer veriyoruz. Kendi hayatına bizim kadar değer vermeyenler var. Sahte ABS kutuları çıktı. Okul servislerinde belli bir modelin üzerinde ABS sistemi olması lazım, çünkü içinde çocuklarımız var. Teknisyen aracın altına bakıyor bir kutu var, ama sanayide yapılmış bir havası var. Dışarıdan tamamen ABS kutusu görüntüsü verilmiş bir yapı. Sanıyorum bu sadece Türkiye’de üretiliyor. Aynı şeyi ışığa da yapmışlar çok güzel ABS lambası gösteriyor. Bütün bunlara harcayacağımız enerjiyi daha sağlıklı trafik güvenliği için harcasak, çok mesafe katedeceğimize inanıyorum.”


TRAFİKTE SORUMLULUK HAREKETİ PROJESİ


Büyükkalfa, trafikte sorumluluk hareketi projesi kapsamında kısa z

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM