Anasayfa / Otomotiv Haberleri / GRAND CHEROKEE !

GRAND CHEROKEE !


Geleneksel Jeep ön ızgarası Grand Cherokee’de de yerini almış. Bir önceki nesline göre çok daha dinamik çizgilere kavuşan araç artık Avrupalı rakipleriyle daha iyi mücadele edeceğe benziyor. Güçlü görünümünü yandan ve arkadan bakıldığında da belli eden SUV, keskin köşeleriyle şehrin şık aksesuarlarlarından biri gibi görünüyor. Köşelere yerleştirilmiş lastikler ve kısa tampon yapısıyla Jeep genlerini arazide belli eden aracın ön tampon altındaki parça istenildiğinde sökülerek daha iyi arazi açıları elde etmenizi sağlıyor. 4822 mm uzunluğundaki Jeep Grand Cherokee, Mercedes Benz ML’den 4,1 cm uzunken BMW X5’den 3,5 cm daha kısa. Standart süspansiyon yapısı ile adı geçen rakiplerle benzer arazi açıları sunan araç, test aracımızdak gibi Quadra-Lift havalı süspansiyon sistemi ile satın alındığında 34 derece yaklaşma, 23 derece tepe ve 27 derece uzaklaşma açısı sunuyor. 51 cm’e yakın derinlikteki sudan rahatlıkla geçen Grand Cherokee, havalı süspansiyon off road 2 modundayken yerden 27 cm yüksekliğe ulaşıyor. 782 litrelik etkileyici bagaj hacmine sahip aracın çekme kapasitesi üç buçuk ton.
 
 


İç mekan


Eski Jeep kullanıcıları Grand Cherokee’nin içerisine geçtiklerinde çok şaşıracaklar. Jeep modellerinde alışık olduğumuz sert plastikler gidip yerine kaliteli ve daha yumuşak malzemeler gelmiş. İşçilik konusunda da iddialı olan model, Amerikan araçlarının alışageldik çizgisinden çıkmayı başarmış. İlk olarak orta konsoldaki ekran dikkatimizi çekiyor. 30 GB kapasiteli bir sabit diske de sahip sistem üzerinden müzik dinlemek ve video seyretmek mümkün. Navigasyon özelliği de olsaydı hiç fena olmazdı!  Klima kontrol kısmında ise ısıtmalı ve soğutmalı ön koltukların kontrol butonlarının yanında, direksiyon simidi ısıtıcısının kontrol düğmesi de bulunuyor. Anahtarsız çalıştırma sistemine sahip olan aracın direksiyonu kaliteli malzemelerle üretilmiş ve hoş bir hissiyatı var. Direksiyonun üzerindeki tuşların ergonomisi başarılı, gösterge paneli kolay okunuyor. Kol dayamanın hemen önündeki Select Terrain kontrol joysticki ile aracı spor, kar, kum- çamur, kaya ve otomatik modlarından birine geçirebiliyorsunuz. Bu kısımdan havalı süspansiyon sistemini, eğim iniş sistemini ve 4WD LOW modunu kontrol edebilirsiniz.
Açık renkli döşemeleriyle ferah bir kabine sahip Grand Cherokee’nin açılır cam tavanı ve tentesi elektronik olarak kontrol ediliyor.
 
Motor
Jeep Grand Cherokee ülkemizde sadece 3.0 litrelik V6 dizel motor ile satılıyor. Markanın İtalyan ortağı Fiat’tan alınan Multijet II ünite, 4000 d/d’de 241 hp güç üretirken, 1800 d/de ürettiği 550 Nm tork kullanıcısına yeterli performansı sunuyor. Yüksek tork değeri araca arazide büyük avantaj sağlıyor. Gücünü 5 kademeli şanzımanla Quadra Drive sistemine yollayan ünite rafine çalışma karakteri ile beğeni topluyor. 2347 kg ağırlığındaki aracı 8,2 saniyede 100 km/s hıza ulaştıran motor, 202 km/s’lik maksimum hıza imkan tanıyor. Testimiz süresince 10.5 lt/100 km ortalama yakıt tüketen motorun yapısı ve hacmi düşünüldüğünde tüketimi normal karşılanabilir.
 
Konfor ve yol tutuş
Konfor kavramı bu sınıf için çok önemli bir kriter haline geldi. Bu tarz araçlar artık neredeyse hiç araziye girmiyor ve ömürlerini asfalt üzerinde geçiriyorlar. Hal böyle olunca üreticiler konfora yönelik önemli iyileştirmeler yaptılar. Jeep Grand Cherokee yumuşak süspansiyon yapısı ile bunu başarmaya çalışıyor. Konfor donanımlarının yanında sert olmayan sürüş karakteri ve sessiz iç mekan yolculukları keyifli hale getiriyor. Süratli otoyol kullanımlarında bile içeriye çok ses almayan aracın yalıtımı üzerinde çalışıldığı dikkat çekiyor.
Yola çıkıldığında ilk olarak daha iyi hale getirilimiş direksiyon sistemi dikkat çekiyor ama yine de direksiyon için hassas denilemez. Araç gövdesi normal sürüş yüksekliğinde iken (20,5 cm) yana yatma eğiliminde. Aero moduna alındığında ise araç 15 mm alçalıyor ve sürüş dinamikleri bir miktar daha artıyor. ESP, Grand Cheroke

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Toyota Plaza “BORANLAR”IN Yaz Servis Kampanyası İle Yaza “Bakımlı” girin

“Mersin”’de hizmet veren Toyota Plaza “BORANLAR”’ın, büyük avantajlarla dolu geleneksel “Yaz Servis Günleri Kampanyası” ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.