• DOLAR
  %0,05
 • EURO
  %0,47
 • ALTIN
  %-0,03
 • BIST
  %-1,60
FERRARİ FF’E TÜRK TALİP!

FERRARİ FF’E TÜRK TALİP!

Ferrari FF’e Türk talip!
Ferrari’nin tarihinde ilk 4×4 süper spor modeli Ferrari FF Cenevre’de sahneye çıktı
Hükümetin aldığı elektrikli araçlar için yüzde 3 ile 15 arasındaki ÖTV uygulanması kararını açıklamasının ardından Renault elektrikli Fluence Z.E. modelini eylül ayında piyasaya çıkarmaya hazırlanırken, Peugeot da elektrikli otomobili iOn’u “Türkiye’nin ilk elektrikli otomobilini piyasaya sunmak” üzere harekete geçti Peugeot Türkiye Genel Müdürü Jean Pierre Vieux, Türkiye’ye ilk elektrikli otomobili ithal eden firma olacaklarını söyledi. iOn’un Fransa, İspanya, Portekiz ve Hollanda’da satışa sunulduğunu ifade eden Vieux, iOn’un aylık 499 Euro’ya kiralama yöntemiyle satıldığını kaydetti.


Vieux, Türkiye’deki aynı yöntemin izleneceğini ancak henüz aylık fiyatın belli olmadığını belirtti. Açıklanan ÖTV oranlarından memnun olduklarını dile getiren Vieux, Türkiye’de bir yılda 500 ile 1000 arasında elektrikli araç satışına ulaşabileceklerine dikkat çekti. Cenevre Otomobil Fuarı’nda Türk gazetecilerle bir araya gelen Peugeot Başkanı Vincent Rambaud ise 2010’un kendileri için istisnai bir yıl olduğunu belirterek satış rekoru kırarak global anlamda yüzde 16 büyüdüklerini ve dünya sıralamasında bir basamak yukarı çıktıklarını belirterek dünyada en fazla satışa ulaşan Fransız markası olmayı sürdürdüklerini söyledi.


GÖREV SÜRESİNİ 1 YIL DAHA UZATTI
Rambaud Türkiye’de elektrikli araçlar için açıklanan ÖTV oranlarının çok iyi bir haber olduğuna değinerek “iOn’un piyasaya sunulması açısından iyi bir fırsat oldu. Türkiye bu otomobilin piyasaya çıkacağı ilk ülkelerden biri olacaktır” dedi. Öte yandan üç yıllık görev süresinin dolmasının ardından Türkiye’deki görev süresini 1 yıl uzatan Vieux, Peugeot dünyasında pek rastlanmayan bir uygulamaya imza attı.


OYAK-Nissan görüşmeleri sürüyor
Nissan ile Oyak Grubu arasında görüşmeler devam ediyor. Oyak Genel Müdürü Coşkun Ulusoy ve Otomotiv ve Çimento Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Celal Çağlar, Cenevre Otomobil Fuarı’nda Renault Standı’na yaptıkları ziyarette Nissan yatırımına ilişkin kesin bir yorum yapmaktan kaçındı. Geçtiğimiz yıl Paris Fuarı’nda Renault-Nissan Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Ghosn’un ilk kez dile getirdiği, daha sonra da Celal Çağlar’ın, “Üretime talibiz” sözleriyle yeniden gündeme gelen Nissan’ın Türkiye yatırımına ilişkin çalışmalar devam ediyor.


İÇ PAZAR ÖNEMLİ
Celal Çağlar, Renault EUROMED Başkanı Jacques Chauvet’nin, “Nissan Türkiye’de yatırım yapacaksa, bu yatırım OYAK ile yapılır” sözlerini teyit ederek, “Lakin henüz açıklanacak somut bir adım yok” dedi. Türkiye’de sıfırdan bir otomotiv yatırımının yapılmasının en önemli şartının iç pazardaki satışlar olduğunu ifade eden Celal Çağlar, “Eğer ürettiğiniz aracın yüzde 20’sini iç pazarda satıyorsanız. Bu yatırım için yeterlidir. Bu oranın üzerine çıkarsanız çok iyi olur. Yüzde 10’un altına düştüğünüzde ise o yatırımın bir anlamı kalmaz” diye konuştu.


FERRARİ FF’E TÜRKİYE’DEN İLK SİPARİŞ YAPILDI
İtalyan lüks spor otomobil üreticisi Ferrari’nin tarihindeki ilk dört tekerlekten çekişli süper spor modeli Ferrari FF’in global resmi tanıtımı 2011 Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirildi. 2011 yılının yaz aylarında itibaren Türkiye’de de yaklaşık 500 bin Euro’dan başlayan anahtar teslim satış fiyatıyla boy gösterecek Ferrari FF’e Türkiye’den ilk sipariş geldi. Ferrari FF, 660 HP güç üreten V12 motoru ve 3.7 saniyede tamamladığı 0-100 km/s hızlanmasıyla dikkati çekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2022-08-16 16:12:32
2022-08-16 16:09:05
2022-07-26 12:17:13