Anasayfa / Otomotiv Haberleri / DEĞİŞKEN RADYATÖR

DEĞİŞKEN RADYATÖR

Düşük tüketim için değişken radyatör geliştirdi


Yeni Ford Focus, satıldığı her ülkenin koşullarında tam dayanıklılık ve güvenilirlik sağlayabilmesi amacıyla en uç şartlarda test edildi.
Almanya’nın Merkenich şehrindeki Ford Aerodinamik Rüzgâr Tüneli’nde yaklaşık bin saat geçiren Focus’un, Ford’un ürettiği en aerodinamik araçlardan biri olmasını garantilemek için bir dizi yeni özellik test edildi ve bunlar üzerinde ince ayarlar yapıldı.Tünelin içinde yer alan 2 megavat gücündeki bir fan motoru sayesinde tam ölçekli bir araçla 190 km/s’lik hıza, yüzde 40 ölçekli bir modelde ise 250 km/s’lik hıza çıkabiliyor. Test ekibinin kazandırdığı aerodinamik özellikler arasında aktif ön ızgara kapağı da bulunuyor. Focus’ta, soğutma paketinin tamamını kaplayan tam yüzlü bir kapak mevcut. Radyatörün önünde yer alan ve motor modülünden kontrol edilen bu sistem radyatör ve motor bölmesine giren hava akışını düzenlemek için pervaneleri otomatik olarak açıp kapatıyor. Motoru soğutmak için hava gerektiğinde pervaneleri açıyor, gerekmediğinde ise kapatıyor; böylece sürtünme azalmış oluyor. Sistemin sadece açık ve kapalı konumdan ibaret değil.

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Toyota Plaza “BORANLAR”IN Yaz Servis Kampanyası İle Yaza “Bakımlı” girin

“Mersin”’de hizmet veren Toyota Plaza “BORANLAR”’ın, büyük avantajlarla dolu geleneksel “Yaz Servis Günleri Kampanyası” ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.