Anasayfa / Otomotiv Haberleri / ÇİNLİ OTOLAR GELİYOR

ÇİNLİ OTOLAR GELİYOR

Yerli konuşula dursun Çinli oto geliyor


 Çin’in en büyük 10 otomobil üreticisinden biri olan Jianghuai Automobile Co. Ltd. (JAC) Türkiye’de faaliyette bulunmak istediğini açıkladı.


 Şirket tarafından yapılan yazılı açıklamada, yılda 2 milyon araç ürettikleri belirtilerek, ”küresel krizi az hasarla atlatan sayılı ülkelerden biri olan Türkiye’nin JAC’ın strateji radarına girdiği” ifade edildi.
Şirketin tüketicilere yönelik özel araçlar ve hafif ticari araçların yanı sıra elektrikli araçların üretimine de yoğunlaşacağı kaydedilen açıklamada, Türkiye piyasasını önemsemelerinin başlıca nedeninin Türkiye ve JAC’ın stratejilerinin benzerliği olduğuna işaret edildi.
Açıklamada, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının Türkiye’deki hybrid ve elektrikli araçlar üzerine çalışmalar yapıldığını belirtmesi ve Türkiye;nin önde gelen elektrikli araç üreticisi hale getirmek istendiğini açıklamasının JAC’ın Türkiye’de özellikle bu anlamda yatırım yapma isteğini güçlendirdiği belirtildi.
Çin Sanayi Bakanlığının yayınladığı ”2010 Otomotiv Sanayi Ekonomik Çalışma Raporu”nda elektrikli otomobillerin gösteri ve tanıtımları için 2009 yılında 13 olan pilot şehir sayısının geçen yıl 25’e yükseldiği bildirildi.
Açıklamada, JAC;ın saf elektrikli araç ve plug-in hybrid modellere ağırlık vermekle birlikte 150 kilometrelik elektrikli A-sınıf araçlarla ilgili elektrikli otomotiv araştırma ve geliştirme bölümü oluşturduğu kaydedildi.
Hıfey şehrinde bulunan ve 1964 yılında kurulan JAC 2001 yılından beri Şangay Menkul Kıymetler Borsasında yer alıyor.
AA


{2}

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Toyota Plaza “BORANLAR”IN Yaz Servis Kampanyası İle Yaza “Bakımlı” girin

“Mersin”’de hizmet veren Toyota Plaza “BORANLAR”’ın, büyük avantajlarla dolu geleneksel “Yaz Servis Günleri Kampanyası” ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.