Anasayfa / Kültür Sanat Haberleri / UYUŞTURUCUYA HAYIR CEZASI!

UYUŞTURUCUYA HAYIR CEZASI!

UYUŞTURUCUYA HAYIR CEZASI!
5 yıl önce, duvarlara ‘Uyuşturucuya hayır’ yazan 3 kişi hakkında açılan dava sonuçlandı. Olay tarihinde lise öğrencisi olan sanıklardan ikisi hapis cezasına çarptırıldı. Ceza alan öğrencilerden biri olan Çağdaş Doğan ailesi ve arkadaşlarınca cezaevine uğurlandı.


Bir lisenin karşı duvarına ‘Uyuşturucuya hayır-Dev Lis’ yazan iki kişiye 6 ay 20 gün hapis cezası verildi. Ceza alanlardan Çağdaş Doğan dün cezaevine gönderildi. SDP İl Başkanı Serkan Kaya konuyu AHİM’e taşıyacaklarını söyledi.
2006 yılında bir lisenin duvarına ‘Uyuşturucuya hayır-Dev Lis’ yazarken tespit edilen üç kişi hakkında dava açıldı. Çocuk mahkemesinde yargılanan kişiler hakkında yasadışı örgüt propagandası yaptıkları gerekçesiyle 6 ay 20 gün hapis cezası verildi.  Yargıtay’a yapılan itiraz 2011 Temmuz ayında sonuçlandı ve yerel mahkemenin verdiği karar onandı. Çağdaş doğan Mersin’de üniversite öğrencisi Hakan Serttaş ise Bursa’da adliyeye giderek teslim oldu.
Yerel mahkemenin kararını eleştiren SDP İl Başkanı Serkan Kaya, ne söylenildiğine değil kimin söylediğine bakılarak tutum alındığını ifade etti. Çağdaş Doğan’ın üniversite yolu gözlerken cezaevine gönderildiğini söyleyen Kaya, “Karar vericiler şuna cevap vermelidir. Örneğin bu geçler ‘Yargı bağımsızdır-Dev Lis’ yazmış olsalardı ya da ‘Yaşasın yargımız, yaşasın polisimiz’ yazmış olsalardı sonuç ne olurdu? Yine suç sayılır mıydı?  Bir hafta sonra muhtemel üniversite öğrencisi olacak gençlere demir parmaklıklar yine reva görülür müydü?” diye konuştu. 
 
‘AHİM’e taşıyacağız’
 
Uyuşturucuya hayır diyen gençlerin cezalandırılmasının yanlış olduğunu ve konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyacaklarını ifade eden Kaya, “Uyuşturucu tacirlerini bu gençleri cezalandırmaya, hedef almaya çalışması anlaşılabilirken yargının gençleri cezalandırması kabul edilebilir bir durum değildir. Partimiz konuyu AHİM’e taşıyacak. Onlarca örnekte olduğu gibi muhtemelen Türkiye bu karardan dolayı da mahkum edilecek” dedi.
 
‘Yasadışı değiliz’
 
SDP’nin gençlik örgütünün yasadışı olarak ifade edilmesini de eleştiren Kaya, “2007 yılında kongre kararı ile gençlik meclisi kuran ve bunların dershane öğrencilerine yönelik olanına ‘Dev Lis’ üniversite alanına yönelik olanına da ‘Dev Genç’ adını veren Yargıtay’a ve İç İşleri bakanlığı’na bu kongre kararlarını teslim eden SDP’nin nasıl olur da gençlik örgütü yasadışı sayılır, hem de yargı denetimine tabi olan ve bu konuda yargı tarafından hiçbir uyarı yapılmamasına rağmen bir siyasi partinin gençlik organı nasıl olur da yine yargının başka bir kurumunca yasadışı görülür” dedi.


 

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

MERSİN TARİHİ – PETROS BODASAKİ – Mersinde Dekovil Hattı – Pera Palası satın alan işadamı

Mersin’in kuruluşunun ardından ekonomik gelişimi ve sanayileşmesinde önemli rol oynayan Rum sermayedar Petros Bodasaki kimdir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.