Anasayfa / Kültür Sanat Haberleri / TÜSİAD:BU BİR ÇAĞRIDIR

TÜSİAD:BU BİR ÇAĞRIDIR

TÜSİAD: Bu bir uyandırma çağrısıdır


 


            Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ümit Boyner, Japonya depreminin, Türkiye gibi deprem kuşağında olan ülkeler için bir çeşit ‘uyandırma telefonu’ gibi olduğunu belirtti.


 


            Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ümit Boyner, “Bu durumda nükleer enerji gereğini basit bir eneri açığı sorununa indirgememek gerekiyor. Bunu yapma planı önümüze koyduysak, bu noktada durup, tekrar bu süreci nasıl ele alacağımızı, tüm elverişli olan teknolojilere bakarak ve kamuoyunun güvenini alarak sürdürmeliyiz” dedi.


Boyner, TÜSİAD’ın düzenlediği, “Reel Döviz Kuru ve Reel Ekonomi” konferansında verilen arada gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Birleşmiş Milletler(BM) Güvenlik Konseyi’nin Libya’ya müdahale konusunu değerlendiren Boyner, herhangi bir ülkedeki savaş halinin ekonomiyi hiç bir zaman olumlu etkilemeyeceğini söyledi. Libya’nın tamamen uluslararası bir konu haline geldiğini belirten Boyner, “Esasen Libya halkının geleceğini kendisinin belirlemesi konusunda, bir tavır almamız gerekiyor diye düşünüyorum. BM Güvenlik Konseyi’nden çıkan karar müdahale gerektirmese de, belki de Libya halkının güvenliği için alınmış bir karar. Türkiye’nin buradaki tutumu da önemli olacaktır. Bizim Batı ile olan ilişkilerimizde Libya’ya karşı ve Batı’nın Libya’ya aldığı tutuma karşı duruşumuz da bundan sonra çok belirleyici olacak diye düşünüyorum” yorumunu yaptı.


-PARA POLİTİKALARI, CARİ AÇIĞA KISA VADEDE ÇÖZÜM OLUYOR-


Gazetecilerin, “Cari açık artık akut ve kronik hale geldi dediniz. Biraz açar mısınız” sorusu üzerine Boyner, “Cari açık, Türkiye’deki büyüme ne kadar hızlı da olsa, bizim hem üretim modellerimizdeki, hem enerji ihtiyacımızdaki açıktan dolayı, hiç bir şeklide bertaraf edilemiyor. Türkiye’nin o kadar büyük büyüme potansiyeline ulaşması gerekiyor ki, bu yapısal cari açığı karşılayabilsin. O açıdan bu dönemde yatırım ortamını iyileştirecek reformlar üzerine eğiliyoruz. Çünkü ne olursa olsun, biz Türkiye’de rekabeti artırıcı özellikle teknoloji anlamında yatırım yapmadıkça cari açığımız sürecektir. Sadece para politikaları ile kısa vadeli önlemler alınıyor. Fakat her halükarda devam ediyor. Çünkü üretim modelimizde Türkiye’nin ara malı ithalatı çok açık” karşılığını verdi.


-“NÜKLEER SANTRALLERİ TEKRAR ELE ALMALIYIZ”-


Japonya depreminin ise nükleer enerji santrallerinde güvenlik konusunu gündeme getirdiğini

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Kur korumalı mevduata ne diyelim (günün karikatürü)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.