Anasayfa / Kültür Sanat Haberleri / Sigortalı Çıplak Model Krizi

Sigortalı Çıplak Model Krizi

Akşam gazetesinin haberine göre Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri ekim ayında başlayan güz döneminde sadece birkaç derste modele bakarak çizim yapabildi; çünkü üniversite yönetimi model bulamıyor! ‘Görsel İletişim ve Tasarım’ ile ‘Resim’ öğrencilerine verilen derslerde bulundurulan modellerin ücretleri, üniversitenin Sağlık Kültür ve Spor Dairesi tarafından karşılanıyordu. Daire, modellere aylık 400 lira ücret ödüyordu. Ancak bir başka bölümde sigortasız çalıştırılan bir elemanın konuyu Çalışma Bakanlığı’na bildirmesi ve üniversiteye dava açması, ‘nü model’ krizinin fitilini ateşledi.

Sigortalı gel!

Benzer davalarla karşılaşmak istemeyen üniversite, Güzel Sanatlar Fakültesi’nde modellik yapacak kişiler için ‘bir ajansta sigortalı olma’ şartı getirdi. Modeller için aylık 400 lira ayıran üniversite yönetiminin bu şartı, çoğu başka fakültelerde öğrenci olan ve sigortaları bulunmayan mevcut modellerin de işi bırakmasına neden oldu.

Kadro açılmalı
Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Şansal Erdinç, yaşanan sıkıntının bir ajansta sigortalı olarak çalışan erkek modelle yapılan geçici sözleşme ile kısmen aşıldığını belirterek şöyle konuştu: Son bir yıldır bütçe ve bürokrasiden kaynaklı sıkıntılar yaşıyoruz. En gerçekçi çözüm yolu, fakültenin en az bir tane kadrolu model bulundurması. Güvenlik, temizlik için ayrılan kadrolar gibi model kadrosu olmalı.

Dersleri kaldırın dilekçesi
‘Desen’ derslerine giren ve dönem boyunca gerektiği gibi eğitim veremeyen Yrd. Doç. Lütfi Özden, ‘Model bulunamadığı için verdiğim derslerin kaldırılması yönünde dekanlığa dilekçe vermiştim. Fakat dilekçem işleme alınmadı’ diye konuştu.

(Akşam)

{2}

Çok Okunan Haber

4 Şubat 2022 Saat 17:30 Mersin Kongre ve Sergi Sarayı ?

4 Şubat 2022 Saat 17:30 Mersin Kongre ve Sergi Sarayı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir