RUHAT MENGİ

Diyanet, hutbeleri denetleyemiyorsa açıklasın!
________________________________________


Malatya’da Turgut Özal Camii’nde imam Müftülüğün belirlediği hutbe yerine kendi yazdığını okumuş ve olay çıkmış. Cemaatin tepkisiyle hutbeyi tamamlayamadan inmiş ama söyleyeceğini eksiksiz söylemiş Maşallah!


“Hilafetin kaldırılmasıyla dinin başka mecralara çekildiğini” söyledikten sonra Cumhuriyet’e vermiş veriştirmiş, memlekette dinle ilgili ne zulüm varsa “85 yıldır yapılan zulüm bitecek” demiş.


“Kur’an kanundur, başka kanun kabul etmiyoruz” demiş.


Diyanet İşleri’nin binlerce Kur’an kursu açtırmış olduğunu, milyonlarca kurs öğrencisi olduğunu bilmesine rağmen tamamen yalan şekilde “Kur’an öğretilmiyor, Diyanet de öğretmiyor” demiş.


İSTİFA YETECEK Mİ?


Cemaat namazdan sonra dışarıda da tepkisini sürdürünce polis gelmiş, Malatya Müftü Vekili Cengiz Yağcı “İmamın istifasını aldıklarını ve işleme konduğunu” açıklamış ama bu “kasıtlı şekilde, bilerek görevi kötüye kullanma” için sadece istifa yeterli midir?


Malatya’daki bu “keyfi hutbe” tek olay değil, benzer şekilde “Diyanet’in belirlediği hutbeleri değiştiren veya aralara kendi kafasına göre cümleler ekleyen” imamlar hakkında sık sık mektuplar geliyor.


Kur’an Müslümanlığın kutsal kitabıdır, çağdaş bir hukuk devletinde “kanun değil, inanç alanı”dır. “Kur’an kanundur, başka kanun tanımıyoruz” demek ise tamamen “şeriat devletini” savunmaktır. Hutbeleri değiştiren, bu ve benzeri cümleler ekleyen, dini ve görevini “beyin yıkama yapma fırsatı” olarak kullanan imamların “istifa yanında” bir de sorgulanması gerekir.


Bakalım savcılar harekete geçecek mi?


Bakalım Diyanet hiç değilse bundan sonra imamlarının okuduğu hutbeleri kontrol edebilecek mi?
*****Kadın ve çocuğa şiddet ne olacak?


Hiç arkası kesilmeyen ve son haftalarda iyice azıtan “kadın ve çocuklara karşı şiddet” olaylarının önlenmesi konusunda hala bir hükümet yetkilisinden ses çıkmıyor. Haydi koca Meclis’ten hiçbir bakanı veya hiçbir partinin milletvekillerini ilgilendirmiyor diyelim; “Kadın ve Aile Bakanı” seçilen Fatma Şahin’in çok daha atak olacağını ummuştuk ama ondan da ses çıkmıyor.


Çocuklara olmadık şiddet olayları duyuldu; örneğin üvey çocuğunun makatına oklava sokarak bağırsaklarının delinmesine ve ölmesine neden olan kadın, uzun süre bu şiddete göz yuman baba, çocuğunu köy meydanında kızgın güneş altında zincirleyerek işkence eden baba, bu olaylar ve suçlular için konuşacak ve “en ağır şekilde cezalandırılmaları için takipçi olacaklarını, devletin çocukları korumaya sonuna kadar kararlı olduğunu” söyleyecek kimse yok mu?


ENSEST ARTIK GİZLENMESİN!


“Ensest” denilen “öz çocuğuna, kardeşine tecavüz” olaylarının Anadolu’nun bir çok ilinde ve çoğunda “annelerin bilerek ve gizleyerek” sürdüğü bize duyuruluyor da Meclis bunları duymuyor mu? Yukarıdaki sözü bu konuda da söyleyecek ve harekete geçip o “en ağır işkence altında yaşatılan, tüm hayatı mahvedilen” zavallı çocukları kurtarmak için bir çözüm üretecek, aile içi suçluların (amca, baba, ağabey, kim olursa olsun) mutlaka yakalanıp en ağır şekilde cezalandırılacağını bildirecek kimse hala yok mu? (Bu arada Üzmez davası ne oldu bilen var mı?)


Üç çocuğunun Bayram günü kaybettiği Asiye Özcan da “devlet gerekli önlemi almadığı, şiddet uygulayan, tehdit eden kocayı içeri tıkmayı başaramadığı için” kocası tarafından öldürüldü. Hala her gün kadınların kocaları veya yakını olan erkekler tarafından öldürüldüğü haberlerinin arkası kesilmiyor. Meclis bu cinayetleri ne zaman ele alıp önlemleri konuşacak?


Türkiye’ye bu vahşet tablosuyla kimse “medeni ülke” filan diyemez. Medeniyetin tek göstergesi; hızlı tren, tramvay, lüks adalet binası filan değildir. Meclis’in şiddet konusunda görevini hatırlamasını bekliyoruz!
*****Göçek de kaybedilme yolunda!


Göçek’in o yemyeşil koylarının, turkuaz renkteki denizinin güzelliğini anlatmakta

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

MERSİN TARİHİ – PETROS BODASAKİ – Mersinde Dekovil Hattı – Pera Palası satın alan işadamı

Mersin’in kuruluşunun ardından ekonomik gelişimi ve sanayileşmesinde önemli rol oynayan Rum sermayedar Petros Bodasaki kimdir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.