RUHAT MENGİ

Kahire ziyareti, PKK’nın sivillere saldırısı ve zirve!
Yüzümüz hiç gülmeyecek mi acaba, 2 gün rahat nefes alamayacak mıyız, hep “yüreklerimizin üstüne bir taş oturmuş” duygusuyla mı yaşayacağız, hep şehitlerimize mi ağlayacağız? Bu sorular kafamın içinde dönüp dururken ben de “rüyada gibi günlük yaşamı sürdürmeye çalışanlar”danım, huzur duymuyorum. Çok yakınım gençler var Güneydoğu’da askerliğini yapan, ailelerinin yaşadığı huzursuzluğu ben de onlarla birlikte hissediyor, merak içinde bekliyorum. Ayrıca yakınımız olmasa da orada vatani görevini yapan gençler hepimizin çocuğu sayılır değil mi?


Kısa süre önce “PKK bundan sonra sivillere saldıracak belli” diye yazmıştım ki arkasından Şemdinli’de iki düğüne yapılan saldırılar geldi. İki düğüne davetli gibi sızan teröristler bir askerle bir polisi şehit etti, 3 sivil hayatını kaybetti, 12 yaralı var. Şırnak’ta ise PKK yandaşları Öğretmenevi’ne Molotof kokteylleri ve taşlarla saldırarak 50’ye yakın öğretmene büyük korku yaşattılar. Anlaşılıyor ki bundan sonra “Güneydoğu’da görev yapan öğretmenlere” de yoğun PKK baskısı yapılacak, onların aileleri de askerlerin ailelerinin endişelerinden farksız duygular içinde olacak.


BU ZİRVELER GEÇ DEĞİL Mİ?


Hakkari’deki saldırının ardından yapılan Çankaya zirvesine Genelkurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları ve bazı bakanlar katılmış. “Şehir terörünü” görüşmüşler.. Peki bu konuyu görüşmekte geç kalmadılar mı acaba? Biz günler öncesinden ‘dikkat, artık şehirlerde sivillere yönelik terör eylemi yapacaklar’ diye yazarken bunu anlayabiliyoruz da asıl “erken anlaması gerekenler” kendileri değil mi?


Gazze halkının, Suriye halkının korunması, İsrail’e tavır, Arap ülkelerine “demokrasi” gelmesi önemli tabii, biz de bölgenin büyük bir ülkesi olarak bunlara katkıda bulunmalıyız ama kendi güvenliğimiz, gencimiz, çocuğumuz büyük tehdit altındayken önceliği onlara vermek, tüm gündemimiz ve medyamızla, siyasetçilerimizle önce onlara yönlenmek doğru mudur?


ÖNCE KENDİ HALKIMIZ!


Bugüne kadar “binlerce insanımızı PKK katliamlarında kaybederken” bize bu kadar öncelik veren, hatta herhangi bir destek veren ülke oldu mu? Öylece seyrettiler yıllarca Türkiye’nin kan ağlamasını.. Bu nedenle; doğrudur-yanlıştır bilemem, siz ne hissediyorsunuz bilemem ama ben ülkemin tüm gündeminin dış politikaya, özellikle de Arap ülkelerine kilitlenmesinden hiç de memnun değilim.


Kendi vatandaşlarımızın bu canice saldırılardan korunması için “her ne önlem alınacaksa” önce onun toplantıları yapılsaydı belki son saldırılarda ölen asker, polis ve siviller bugün yaşıyor olabilirdi. Öğretmenevleri korunabilirdi. Bugünden sonrası için de geçerli, her an yeni bir saldırı olabilir ve diğer ülke halkları için konuştuğumuz kadar PKK terörü için konuşulmuyor bile..


Zirveleri “terör saldırılarını beklemeden”, dış ziyaretleri ise “bu büyük tehlikeye ciddi şekilde önlem düşündükten sonra” yapsınlar. PKK, eylemlerinde teröristleri “canlı bomba gibi” halkın arasına da sürdüğüne göre Araplardan önce kendi toplumumuzu düşünmek için geç bile kalındı!
*****Bu barbarlığa susulamaz!


İstanbul Barosu Başkanı Doçent Dr. Ümit Kocasakal ile “ensest yani ‘aile içi çocuk tecavüzü’ konusuna çözüm aranarak mağdur çocukların kurtarılması”nın barolar tarafından gündeme getirilmesi ile ilgili konuşurken inanılmaz, dehşet verici bir durumu öğrendim ondan. 21’inci yüzyılda, hem de “medeni, çağdaş bir hukuk devleti” olduğunu iddia eden Türkiye’de asla olmaması gereken…


Gerçekten “medeni, çağdaş olan, bunu yasalarıyla, uygulamalarıyla da ortaya koymuş, bu nedenle sorunlarını çözmüş” ülkelerin, evrensel sivil toplum kuruluşlarının “duysalar dudaklarını uçuklatacak” bir durum bu! Ben inanamadım ama bizlerin bile bilmiyor olmasının nedeni de “ensest” olaylarının hep gizlenmesi, hükümetlerin ve hatta medyanın bu konuya karşı duyarsızlığıdır…


BÜTÜN AVRUPA’DA SUÇ!


Ümit Kocasakal “Biliyor musunuz, asıl sorun ensest

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

MERSİN TARİHİ – PETROS BODASAKİ – Mersinde Dekovil Hattı – Pera Palası satın alan işadamı

Mersin’in kuruluşunun ardından ekonomik gelişimi ve sanayileşmesinde önemli rol oynayan Rum sermayedar Petros Bodasaki kimdir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.