RUHAT MENGİ

Kürt de olsam fark etmezdi!
________________________________________


Barzani de Kürt, üstelik Kuzey Iraklı Kürtlerin lideri.. Buna rağmen şimdi “Kürtlerin haklarının tanınmasını istiyoruz ama barışçıl yolla mücadele istiyoruz, PKK ve PJAK’a savaş için destek vermiyoruz” diyor ve PKK’ya “silah bırakma çağrısında” bulunuyor.


Hatırlayacaksınız, birkaç gün önce Selahattin Demirtaş’ın kongredeki konuşmasından söz ederken “Bu acımasız katliamların adı düpedüz terördür. Gerilla ise işgal altında veya dikta rejimi altındaki ülkelerde gerçekten ‘açık şekilde ezilenler’ arasından çıkan ve gruplar halinde savaşanlara verilen isimdir. Türkiye’de böyle bir durum olmadığı, Kürtler de Türklerle aynı haklara hatta çoğu kez daha ileri haklara sahip olduğu gibi bu katliamları yapanlar ile onlara destek verenler de ‘ayrılmak istemediklerini’ söylüyorlar. O halde ‘özerk olmak, vergi vermemek ama kaynakların sahibi olmak’ gibi nedenlerle adam öldürmek terördür, gerilla savaşı filan değil” demiştim.


İNSAN OLMAK YETERLİ


Bir mektup geldi. Daha önce Sırrı Sakık da “TV programım için aradığım” bir telefon görüşmesinde söylemişti “Sizin isminiz Kürt orijinli” diye, bu mektubu gönderen de “Adınız Rohad’dan geliyor, Kürt adıdır, böyle düşündüğünüze göre adınızı değiştirin” benzeri şeyler yazmış. Gerçi ben nereden geldiğini bilmiyorum, Antakya’da doğduğumda annemin sevdiği bir arkadaşının adı olduğu için bu isim bana verilmiş, ama bırakın orijini filan ismim açıkça Kürt ismi olabilirdi, ismi de bir yana koyun “kendim Kürt olsam” ne fark eder?


Sonuçta “insan”ım ve vicdanı olan hiçbir insan; yollara mayınlar döşeyerek, yolda yürüyen veya futbol oynayan polise-askere (hatta ailelerine) silahla-bombayla saldırarak katliam yapan, kısacası “demokratik” lafını ağzından düşürmediği halde “şiddet”le (hem de canavarca şiddet) çözüm arayan bir örgütü desteklemez. Kürt vatandaşların büyük bir çoğunluğunun da desteklemediğine inanıyorum. Zaten bu terör saldırılarında vatani görevini yapmakta olan Kürt gençler de ölüyorlar.


Bu nedenle kimse bana akıl vermeye kalkmasın, akılları fazla geliyorsa “katliam yapanları doğru yola çekmeye” saklasınlar. Bakın Barzani bile onlara doğru yolu gösteriyor artık!
*****İktidar-muhalefet.. Sıfır ilişki!


Hani “komşularımızla sıfır sorun” umuyorduk ve maalesef “İsrail, İran (son olarak dün füze kalkanı nedeniyle “Türkiye gerilim yaratıyor” dediler), Kıbrıs Rum kesimi (dolayısıyla Yunanistan), Suriye” derken neredeyse tüm komşularla “tam sorun”lu hale geldik ya, kendi içimizde durum daha da vahim. İktidar partisi AKP ile Ana Muhalefet Partisi CHP arasında “sıfır diyalog, sıfır tolerans, sıfır ilişki” hali mevcut.


Adeta her ikisi de “seçimler öncesinde oluşan kıyasıya kapışma” halini sürdürmekteler ve her ikisi de “tribünleri etkileme” yarışındalar. Dışarıdan bakanlar için kötü, moral bozucu bir tablo. İktidar partisi yöneticilerinin arka arkaya, CHP’nin eleştirilerini Kılıçdaroğlu’na “İsrail’i mi koruyorsun, Suriye’ye ‘mezhep yakınlığı nedeniyle’ mi sahip çıkıyorsun, Baasçı rejimler otoriter yapıları nedeniyle CHP’nin geçmişteki iktidarıyla aynı karakterdedir, genetik akrabalıkları var” benzeri olmayacak çıkışlar yaparak karşılaması hiç hoş görünmüyor.


MEZHEP AYIRIMCILIĞI


Hatta “danışmanlar devamlı kavga üretmeye mi çalışıyorlar” duygusu yaratıyor. Özellikle “mezhep” ilişkisi ima etmek kabul edilemeyecek kadar büyük bir siyasi hata; mezhep ayırımcılığı ve dinin siyasete alet edilmesi örneği. Ayrıca bugün dururken “geçmişteki CHP yönetimlerinin karakteri”nin ne alakası var?


Buna karşılık CHP’nin “AKP bitmiştir, tükenmiştir, Başbakan’ın ağzından kan damlıyor, başarısızlar vs” gibi yıkıcı eleştiri yerine eleştirilerini düz ve net bir dille getirmeleri daha iyi olur ama yukarıdaki tahriklere susmaları da kolay değil. İşin esası, bu kadar ciddi sorunlarla karşı karşıya bir ülkede iktidar ve muhalefetin kavga içinde değil, koordinasy

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

MERSİN TARİHİ – PETROS BODASAKİ – Mersinde Dekovil Hattı – Pera Palası satın alan işadamı

Mersin’in kuruluşunun ardından ekonomik gelişimi ve sanayileşmesinde önemli rol oynayan Rum sermayedar Petros Bodasaki kimdir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.