Anasayfa / Kültür Sanat Haberleri / ÖSYM’DE SKANDAL

ÖSYM’DE SKANDAL

BİR ÖSYM KLASİĞİ!
Tercih süresinin bitmesine 9 dakika kala ÖSYM sitesindeki tercihi değiştirildi
ÖSYM’nin elektronik tercih sistemini kullanarak üniversite tercihlerini yapan Ali Can Çiçek adlı öğrenci, tercih süresinin bitmesine 9 dakika kala kendi tercihlerinin değiştirildiği iddiasıyla Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. “Kesin kazanacağım 4 tercih işaretlemiştim. Onlar silinmiş, tek tercih olarak özel üniversite yazılmış” diyen Çiçek, eğer hata düzeltilmezse, paralı eğitim veren özel üniversiteyi kazanmış olacak. Çiçek, “Özel üniversiteye verecek param yok. O nedenle kayıt yaptırmam. O durumda dershaneye de gitmeyeceğim. Antalya’daki otellerde iş arayacağım” dedi.
Toroslar Lisesi’nden bu yıl mezun olan Ali Can Çiçek, LYS sınavında aldığı Yabancı Dil-1 puanına göre bir üniversiteye gitmeyi hayal ediyordu. Çiçek, ÖSYM’nin elektronik tercih sistemine 1 Ağustos’ta kaydını yaptı. İlk sıraya TOBB Ekonomi Üniversitesi’nin burslu İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü yazan Çiçek, puanı ve sıralaması dikkate alındığında kesin yerleşeceği Akdeniz Üniversitesi, Muğla Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi’ndeki İngiliz Dili ve İngilizce öğretmenliği bölümlerini de tercih listesine yazdı.
Çiçek, bazı öğrencilerin elektronik tercih şifrelerinin başkalarınca kullanıldığı ve tercihlerinin değiştirildiği haberlerini görünce, 5 Ağustos’ta, yani tercihlerin son günü saat 21.30’da sisteme girdi ve tercihlerini kontrol etti. Tercihlerinin değiştirildiğini ve kendisinin yazmadığı 2 özel üniversitenin tercihlere eklendiğini gören Çiçek, tercih listesini yeniden düzenledi ve kendi istediği bölümleri yazdı. Ancak iyice şüpheye düşen Çiçek, aynı akşam 23.51’de sisteme yeniden girdi. Tercihlerinin yine değiştirildiğini ve Atılım Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünün tek tercih olarak işaretlendiğini gören Çiçek, tercih listesini yeniden düzenledi ancak tercih süresinin bitimine 5 dakika kalmasına rağmen sistem Çiçek’in değişikliklerini kabul etmedi.
Böylece Çiçek, ÖSYM elektronik tercih sistemine tek tercihle kaydolmuş oldu.
Ali Can Çiçek bu gelişmeler üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu ve ÖSYM’ye dilekçeyle başvurdu. Dilekçesine, 1 Ağustos’ta yapılan tercih listesi ile 5 Ağustos’ta ‘korsan’ olarak yapılan tercih listesinin bilgisayar çıktılarını sunan Çiçek, aradan geçen bir haftaya rağmen ÖSYM’den tatmin edici bir yanıt alamadığını söyledi.
Kendi iradesi dışında tek tercihi olan özel Atılım Üniversitesi’nin paralı olması nedeniyle kayıt hakkını kesin kazanacağını belirten Çiçek, “Eğer kısa süre içinde ÖSYM bu sorunu düzeltmezse ben özel üniversite kazanmış olacağım. Ama kendi iradem dışında yazdığım bu okula gitmem söz konusu değil çünkü o kadar param yok. Eğer bu yıl dışarıda kalırsam, dershaneye de gitmeyeceğim çünkü annem babam emekli ve onlara yeniden dershane masrafı çıkarmak istemiyorum. Antalya’daki otellerde iş arayacağım. Sınava da çalışmadan, öylesine gireceğim” dedi.
Elektronik ortamdaki tercihlerinin değiştirilmesinin nedeninin ÖSYM’den kaynaklı bir hata olup olmadığının savcılık soruşturması sonucunda belirleneceğini kaydeden Çiçek, “Eğer kusurlu olan ÖSYM ise haklarında tazminat davası açacağım. 1 yıldır yaşadığım sınav stresinin üzerine bir de bu stres yüklendi. Bütün gelecek planlarım altüst oldu” diye konuştu.


 

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

MERSİN TARİHİ – PETROS BODASAKİ – Mersinde Dekovil Hattı – Pera Palası satın alan işadamı

Mersin’in kuruluşunun ardından ekonomik gelişimi ve sanayileşmesinde önemli rol oynayan Rum sermayedar Petros Bodasaki kimdir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.