MEHMET BARANSU:


Sandık tribün siyasetini affetmez!
 


 Söylemiştim demeyi sevmesem de şike soruşturmasında bir aydır dile getirdiğim formül, nihayet bulundu. Formüle geçmeden önce şu notu düşerek yazıma başlayayım. Bulunan formülü savunmuyorum. Formüle de kesinlikle karşıyım.
Bu köşeyi takip edenler, her tür usulsüzlüğe, hukuksuzluğa karşı olduğumu bilir. Kişi ve kurumlarla sonuna kadar hukuk önünde mücadele edilmesi gerektiğini düşünürüm. Yapanın yanına yaptığı kâr kalmamalı. Bu notu düşerek, bir aydır bu köşede ve katıldığım tüm televizyon programlarında bulunacak formülle ilgili neler söylediğimi hatırlatayım:
“Bu hükümet ve Türkiye Futbol Federasyonu şikeye karışan kulüpleri ligden düşürmeyecek. Yapacakları çok açık. Öncelikle 6222 sayılı şiddet yasasındaki şikeye karışan kişilere verilecek olan beş ila 12 yıllık hapis cezasında değişiklik yapılacak. (Bu cezanın çok olduğunu düşünenlerdenim.) Süre iki ila beş yıl arasına çekilecek. Aralık ayında tamamlanması beklenen bu değişikliğin ardından da TFF yeni durumu gerekçe gösterip, Disiplin Talimatı’nı değiştirecek. Talimattaki ‘Şike ve teşvike karışan kulüpler küme düşürme cezasıyla cezalandırılır’ hükmü, ‘küme düşürme cezasıyla cezalandırılabilir’ şeklinde düzenlenecek. Ardından da yeni bir eklemeyle ‘fiilin ağırlığına göre takımlar eksi puanla lige başlarlar’ maddesi eklenecek…”
Bir aydır katıldığım tüm televizyon programlarında söylediklerim bunlardı. Aynen dediğim gibi oldu ve önceki gün Spor Bakanı Suat Kılıç başkanlığında toplanan kulüpler, yukarıdaki “mutluluk formülünü” buldular.
Anlayacağınız özerk olan futbola, siyaset tekrar el atmaya başlad

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

(Y)EZİDİLİK DİNİ NEDİR?

Ezidilik Dini ;   Bu topluluğun Zerdüştlük ve eski Mezopotamya dinlerinden uzanan dinî inançlarına Yezidilik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.