Anasayfa / Kültür Sanat Haberleri / LİBYALI İSYANCI KOMUTAN

LİBYALI İSYANCI KOMUTAN

İsyancı liderden müthiş itiraf
Libyalı isyancıların komutanı: Savaşçılarımın El Kaide’yle bağlantısı var
Libya’nın doğusundaki en stratejik şehirlerden biri olan Ecdebiye bu sabah itibarıyla yeniden isyancıların kontrolüne geçti. İsyancıların liderlerinden Abdül Hakim el Hasidi ise bir gazeteye verdiği röportajda Irak’taki müttefik güçlerle savaşta ön saflarda olan cihatçıların Muammer Kaddafi rejimiyle savaşta da önemli rol oynadığını söyledi.


İtalyan Il Sore 24 Ore gazetesine konuşan el Hasidi, Libya’nın doğusundaki Dema bölgesinden Irak’taki koalisyon güçlerine karşı savaşması için “25 civarında” savaşçı toparladığını söyledi. El Hasidi, “Bunların bazıları Ecdebiye’de de ön saflarda” dedi.


Savaşçılarının “vatansever ve iyi Müslümanlar olduğunu, terörist olmadığını” söyleyen el Hasidi, El Kaide üyelerinin de iyi Müslümanlar olduğunu ve bir işgalciye karşı savaştığını söyledi.
El Hasidi’nin bu açıklamaları Çad Devlet Başkanı İdris Debi Itno’nun, El Kaide’nin, Libya’da isyancıların kontrolünde bulunan bölgelerdeki askeri cephanelikleri yağmaladığı ve “yerden havaya füzeler dahil” silahları ele geçirerek kendi sığınaklarına götürdüğünü duyurmasının hemen ardından geldi.


“BEN DE AFGANİSTAN’DA SAVAŞTIM”
El Hasidi, kendisinin de daha önce Afganistan’da “yabancı işgali”ne karşı savaştığını, ancak “2002’de Pakistan’da Peşaver’de yakalandığını” söyledi. El Hasidi daha sonra ABD’ye teslim edildi oradan da Libya’ya gönderilerek 2008’de serbest bırakıldı.


ABD ve İngiltere hükümet kaynakları El Hasidi’nin 1995-1996 döneminden Derne ve Bingazi’de düzenlediği gerilla saldırılarıyla onlarca Libyalı askerin ölümüne yol açan Libya İslami Mücadele Grubu’nun (LIFG) bir üyesi olduğunu belirtti.
LIFG, resmen El Kaide bünyesinde olmasa da, ABD ordusunun West Point akademisi iki örgüt arasındaki işbirliğinin artan bir işbirliği içinde olduğunu açıkladı. 2007 yılında, müttefik güçlerinin Sincar’da ele geçirdiği belgeler LIFG üyelerinin Suudi Arabistan’ın ardından Irak’taki en büyük ikinci güç olduğunu ortaya koydu.


Bu ay başında El Kaide destekçilerine Libya’daki ayaklanmayı desteklemeleri için çağrı yapmış ve isyan sonucunda Libya’da “İslam çağı” başlayacağını belirtmişti.


İSYANCILAR ECDEBİYE’Yİ ELE GEÇİRDİ
Bu arada, isyancıların bütün gece süren çatışmaların ardından bugün sabah saatlerinde Ecdebiye’nin kontrolünü yeniden ele geçirdiği bildirildi. Ancak Reuters’a konuşan görgü tanıkları ve isyancılar Kaddafi güçlerinin batı kapısını hala elde tuttuğunu belirtti. İsyancı savaşçı Sarhag Agouri, “Dün gece her şey savaşçılarımız tarafından yok edildi” dedi.


Agouri, “Ecdebiye bir hayalet şehre dönüştü. Şimdi sokaklarda sadece cesetler ve ne yapacağını bilmeyen aileler var. Biz kasabaya girdik ama diğer kapı hala onlarda” dedi.{2}

Çok Okunan Haber

4 Şubat 2022 Saat 17:30 Mersin Kongre ve Sergi Sarayı ?

4 Şubat 2022 Saat 17:30 Mersin Kongre ve Sergi Sarayı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir