Anasayfa / Kültür Sanat Haberleri / İzmit’in Tarihi Günümüzle Buluşacak

İzmit’in Tarihi Günümüzle Buluşacak

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, restorasyon çalışmaları devam eden tarihi eserlerde incelemelerde bulundu. Sırrı Paşa Konağı, Süleyman Paşa Hamamı, Kapanca Sokak gibi alanları dolaşan Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Kültürel ve tarihi mirasımıza sahip çıkıyoruz,kentimizin tarihi ve kültürel değerlerini birer birer gün yüzüne çıkarıyoruz’’’ dedi.

{4}

 RESTORASYON ALANLARINDA İNCELEME

Kocaeli’nin tarihi değerlerine ayrı bir önem veren ve saklı kalan bu hazinelerin ortaya çıkması için çalışan Büyükşehir Belediyesi, İzmit’in tarihi sembollerinden olan Sırrı Paşa Konağı ile Süleyman Paşa Hamamı’nda restorasyon çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Karaosmanoğlu, Tarihi Mekânlar ve Kent Estetiği Şube Müdürü Volkan Şenel’den detaylı bilgi aldı.

FOTOGALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 KOCAELİLİ KALEM İŞİ USTALARI

Başkan Karaosmanoğlu, incelemeleri sırasında Büyükşehir tarafından restore edilen Sırrı Paşa Konağı ve Süleyman Paşa Hamamı’nın yanı sıra Vakıflar tarafından restore edilen Akçakoca(Dere) Camii, TOKİ ve İzmit Belediyesi tarafından restore edilen Kapanca Sokak’taki tarihi ev ile tarihi mezarlığında Büyükşehir’in çevre düzenlemesi yaptığı Yumurtacı Mescidi’ni de dolaştı. Başkan Karaosmanoğlu, kalem işleri ve ahşap çalışmaları hızla devam eden Sırrı Paşa Konağı’nda yapılan çalışmaları çok beğendiğini dile getirdi. Başkan Karaosmanoğlu, çalışmalarda Kocaelili kalem işi ustalarının görev almasından ise ayrı bir memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

{3}

 SIRRIPAŞA KONAĞI NAKIŞ NAKIŞ

Öte yandan kentimizin en önemli kültür miraslarından olan Sırrı Paşa Konağı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından aslına uygun şekilde restore ediliyor. 19. yüzyıla ait konakta tamamen yok olan ve hasar gören özel süslemeler ise uzman eller tarafından yeniden gün ışığına çıkarılıyor. Konaktaki ahşap malzemeler de kurulan atölyede hazır hale getiriliyor.

 ÇINAR AĞAÇLARINI DİKTİRMİŞTİ

Büyükşehir Belediyesi, 19. yüzyılın ikinci yarısında İzmit Mutasarrıfı (valisi) Sırrı Paşa’nın yaşadığı Sırrı Paşa Konağı’nı restore ederken özellikle ilk iki katındaki yangın nedeniyle tamamen yok olan süslemeleri ve kalem işlerine de özel önem veriyor. Yürüyüş yolunu gölgelendiren çınar ağaçlarını diktirerek günümüze güzel bir armağan bırakan Sırrı Paşa’nın yaşadığı, sıva, bez ve ahşap üstü işlemelerin bulunduğu konakta, her biri konusunda tecrübeli sanatkârlar tarafından yapılan işleme ve süsleme çalışmaları titiz bir şekilde sürüyor.

{2}

 14. YÜZYILA AİT HAMAM

Büyükşehir Belediyesi, 14. yüzyıla dayanan tarihi ile kent için büyük önem taşıyan Süleyman Paşa Hamamı’nı tıpkı Sırrı Paşa Konağı gibi restore ederek, yakın zamanda eski ihtişamına kavuşturmak için hummalı bir işe koyuldu. Yüzde 80 oranında tamamlanan restorasyon işi kapsamında çevresindeki taş kısımların üzeri doldurularak, toprak tabakası temizleniyor.

Süleyman Paşa Hamamı, Süleyman Paşa tarafından 14. yüzyılda İzmit Merkez’e bağlı Akçakoca Mahallesi’nde inşa edildi. Tarihi hamam, 1999 Marmara depreminde büyük hasar gördü. Bir kısmı tamame

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

MERSİN TARİHİ – PETROS BODASAKİ – Mersinde Dekovil Hattı – Pera Palası satın alan işadamı

Mersin’in kuruluşunun ardından ekonomik gelişimi ve sanayileşmesinde önemli rol oynayan Rum sermayedar Petros Bodasaki kimdir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.