Göbeklitepe’den daha eski olduğu anlaşılan Karahantepe

Göbeklitepe’den daha eski olduğu anlaşılan Karahantepe

12000 yıllık.

Şanlıurfa’da Göbeklitepe’den daha eski olduğu anlaşılan Karahantepe.

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Göbeklitepe’deki dikili taşların benzerlerinin bulunduğu Karahantepe’deki kazı çalışmalarıyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un,”Muhtemelen de dünyada tekrar ses getiren yeni bir keşfimiz olacak diye düşünüyorum” ifadeleri, Şanlıurfa’da heyecan yarattı.

Kentteki kültür envanterinin tespiti için başlatılan çalışmalar kapsamında, şehir merkezine 46 kilometre mesafede bulunan Tek Tek Dağları Milli Parkı içerisindeki Kargalı Mahallesi yakınlarında,

araştırmacılar tarafından 1997’de yüzey araştırması sırasında Karahantepe’deki yapılar farkedildi.

Yöre halkı tarafından “Keçilitepe” olarak da bilinen alanda, Karahantepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Necmi Karul başkanlığında 3 yıl önce “Göbeklitepe Kültürü ve Karahantepe Kazıları” projesi kapsamında yüzey araştırma çalışması başlatıldı.

 

Bu araştırmalarda, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe’deki yapılara benzeyen ve ilk belirlemelere göre neolitik döneme ait “T” biçiminde 250’nin üzerinde dikili taş tespit edildi.

Geçen yıl ilk kez yapılan kazı çalışmalarında neolitik döneme ait insan ve hayvan heykelleri ile ana kayaya oyulu çukur tabanlı yapılar bulundu.

Bakan Ersoy’un bir TV kanalında Karahantepe’ye ilişkin, “Biz orada kazıyı başlattık bu yıl, yoğun ve hızlı bir şekilde kazı programı devam ediyor.

Muhtemelen kesin teyidini almadık bir yıllık çalışma daha var ama daha eski bir kazı merkezine ulaşmış olacağız. Bu 12 bin yıllık, öteki çok daha eski çıkacak.

 

Ama şuan bilimsel olarak teyit edilmesi lazım ve muhtemelen Göbeklitepe’den daha öncelikli bir yer haline gelecek. Karahantepe yeni ilgi odağımız olacak.” açıklamasında bulundu.

Karahantepe’de insan figürleri bulunuyor.

Yakında Mirza Turgut’un kaleminden yumuktepe tarihi…!

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. göbekli tepe de tufan sonrası 13 bin yıllık yaşam, öncesi 75 bin yıllık yaşam.. altın aramak için gelen tanrıların dünya da maceraları… hala altın peşindeler. sahi dört kitapta yazılanlar… 2 bin yıllık tarih te anlatılan bize yalan gibi geliyor. tıbkı 1071 tarihi gibi…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM