Anasayfa / Kültür Sanat Haberleri / Gelin Vicdanımızla Bakalım Uluslararası Kısa Film Projesi

Gelin Vicdanımızla Bakalım Uluslararası Kısa Film Projesi

Uluslararası Hrant Dink Vakfı’nın Hrant Dink’in “Sağduyunun, vicdanın sesi suskunluğa mahkum edildi, şimdi o vicdan çıkış yolu arıyor.” cümlesinden ilham alarak düzenlediği Gelin Vicdanımızla Bakalım Uluslararası Kısa Film Projesi,yeni kısa filmlerle vicdanının yeni yüzlerini görünür kılmaya devam ediyor.

 UFUKTURU / ÖZEL ( Emel Sevgi )

  “Kendi ülkesinde ‘sürgün’ olmak, ana babanın dayağa kalkan elini izleyen küçük bir çocuk olmak, okullarımızda başörtülü olmak, HIV pozitif olmak, dayağa mahkûm olduğu evinde hapis bir kadın olmak, cinsiyet ve cinselliği kapalı kutulara hapseden bir dünyada transseksüel ya da eşcinsel olmak, ‘duyulur’ endişesiyle anadilinde konuşmaktan korkmak.

Mesela… Savaşmaya, eline silah almaya, öldürmeye mecbur kılınmak, koca şehirlerde zenginliğin orta yerinde açlık sınırında yaşamak. Hatta mesela… Bir sokak köpeği olmak… Dünyanın herhangi bir yerinde ‘öteki’ olmak…

Belki de mesela başkaları için önemsiz, sıradan bir ayrıntı olan ama tam da bizim vicdan gözümüze takılan o benzersiz şeyi bulmak.

Öyleyse gelin, dünyaya şöyle bir vicdanımızla bakalım. Ve en fazla 5 dakika uzunluğunda bir kısa film çekelim.”

  çağrısıyla geçen yıldan bu yana çeşitli türlerde filme ev sahipliği yapan proje,bu sene de dünyanın her yerinden,amatör,profesyonel eli kamera tutan herkesi film çekmeye davet ediyor.

Bu daveti kabul ederek kamerasını vicdanına çevirenler, 15 Ekim 2011 tarihine kadar www.vicdanfilmleri.org adresine film yükleyebilecek.

Jüri; Arsinee Khanjian, Costa Gavras, Cüneyt Cebenoyan, Ferzan Özpetek, Hale Soygazi, Nadje Al-Ali, Rakel Dink ve Serge Avedikian’dan oluşuyor.
 Geçen yıllarda 1 Ağustos 2009 – 31 Mart 2010 tarihleri arasında Türkiye içi ve dışından, toplam 107 adet vicdan konulu kısa film,gösterileri arasından seçilen ilk 10 film ;

1- Görev / Duty (Cem Mansuroğlu)

2- Öteki – The Other (Maral Kerovpyan)

3- Vicdanın İki Yüzü (Özgür Oto)

4- İnçu/Neden (WHY) (Sayat Dağlıyan)

5- Tef Çalan Çocuklar (Melek Ulagay Taylan)

6- Ancestral Memories (Eliano Rossi)

7- Failler ve Meçhuller (Burkay Doğan)

8- Sürekli Sert Sessiz: F (Özlem İdil)
Wake up! (Jochen Menzel)
Je vis à Paris (I live in Paris) (Armağan Uslu)
Umut (Selin Süar)

9- Biz Dağlarımızdan, Kuşlarımızdan Ve Çocuklarımızdan Bunu Gördük! (Engin Yıldız)

10- Gülün Bittiği Yer (Where The Rose Blooms) (Selman Pınarlı)
Dışarıda (Duygu Tese

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

MERSİN TARİHİ – PETROS BODASAKİ – Mersinde Dekovil Hattı – Pera Palası satın alan işadamı

Mersin’in kuruluşunun ardından ekonomik gelişimi ve sanayileşmesinde önemli rol oynayan Rum sermayedar Petros Bodasaki kimdir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.