Anasayfa / Kültür Sanat Haberleri / FLAŞ FLAŞ FLAŞ

FLAŞ FLAŞ FLAŞ

Seferihisar hala yanıyor
• 
İzmir’in Seferihisar ilçesinde dün öğlen saatlerinde çıkan orman yangını sürüyor. Yangın üç noktada kontrol altına alındı ancak ilçenin kuzey bölgesinde şiddetli rüzgarın etkisiyle halen devam ediyor.


Seferihisar’daki yangına İzmir’in yanısıra Manisa, Aydın, Muğla, Kütahya, Afyonkarahisar ve Balıkesir’den takviye ekipler geldi. Bölgede görev yapan onlarca arazöz ile orman işçisi canla başla yangını kontrol altına almaya çalışıyor.


Yangına müdahale eden işçilerden 4’ü yoğun dumandan etkilendi. Dumandan etkilenen işçilere yangın bölgesinde hazır bekletilen ambulanstaki sağlık görevlileri anında müdahale etti. Ambulansta oksijen tedavisi uygulanan işçiler ayakta tedavi edildikten sonra yeniden yangın söndürme çalışmalarına katıldı.
9 helikopter ve 9 uçağın havanın kararmasıyla birlikte havalanamaması, alevlerin tamamen kontrol altına alınamamasında etkili oldu. Havanın kararmasıyla yangına sadece arazöz ve orman işçileri müdahale etti. Ürkmez’de alevlerin tehdit ettiği göçmen konutları güvenlik gerekçesiyle boşaltıldı. Bölgede yangın söndürme çalışmaları sürüyor.


Seferihisar’daki orman yangını büyük ölçüde kontrol altına alındı
İzmir’in Seferihisar ilçesinde dün başlayan orman yangını, sabah saatlerinde büyük ölçüde kontrol altına alındı. Soğutma çalışmalarının havadan ve karadan devam ettiği belirtildi.


Gece boyunca karadan aralıksız devam eden söndürme çalışmalarına, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin yanısıra Manisa, Aydın, Muğla, Kütahya, Balıkesir ve Afyonkarahisar’dan gelen takviye ekipler de katıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi itfaiyeleri de destek verdi. Orman işçileri de gece boyunca çalıştı. Dün akşam havanın kararmasıyla birlikte yangına havadan müdahaleye ara verilirken günün ilk ışıklarıyla çalışmalara yangın söndürme uçakları ve helikopterleri de katıldı.


Helikopterlerin Ürkmez Barajı’ndan aldığı suyu boşaltmaya başlamasıyla birlikte yangın büyük ölçüde kontrol altına alındı. Dün gece alevlerin rüzgarın etkisiyle artmasının ardından boşaltılma ihtimali olan Payamlı köyünün bulunduğu Güney Dağı’ndaki alevler de büyük ölçüde söndürüldü. Köye yaklaşık 1 kilometre mesafede durdurulan yangını tamamen söndürmek için havadan ve karadan soğutma çalışmaları devam ediyor.


Payamlı sakinleri, orman yangınından herhangi bir zararları olmadığını, alevlerin köylerine ulaşma riski kalmadığını söyledi. Yangının sabotaj sonucu çıktığı şeklinde söylentiler olduğunu belirten köylüler, “Neden çıktığını bilmiyoruz ama çeşitli söylentiler var. Köylüye maddi bir zararı olmadı ancak millî servetimiz yandı. Şu anda yanan alan, 1988 yılında da yanmış ve hemen ardından çam fidanları dikilmişti.” dedi.


 

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

MERSİN TARİHİ – PETROS BODASAKİ – Mersinde Dekovil Hattı – Pera Palası satın alan işadamı

Mersin’in kuruluşunun ardından ekonomik gelişimi ve sanayileşmesinde önemli rol oynayan Rum sermayedar Petros Bodasaki kimdir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.