ERGUN BABAHAN

Sünni-Şii çatışması
15 yıllık bir aradan sonra Mısır’ı ziyaret eden Başbakan Erdoğan ziyaret öncesi Mısır’ın al-Shorouk gazetesine konuşmuş.
Dün Arap Ligi zirvesinde Suriye meselesine hiç değinmeyen Erdoğan, bu ülkede Sünni-Şii çatışması çıkmasından korktuğunu ifade etmiş.
Erdoğan ayrıca Suriye’nin halkına yönelik şiddet uygulamasını durdurmak için Tahran’la yakın temas içinde olunduğunu, İran’ın bu sayede Suriye politikasını düzelttiğini ifade etmiş.
İran’ın Irak’ta giderek artan nüfusu, Hizbullah üzerinden Lübnan’da güç sahibi olması ve Suriye ile yakın dostluğu özellikle Suudi Arabistan’ı rahatsız ediyor.
Ancak bölgeyi yakından takip eden gözlemciler bu gerilimin Şii-Sünni çatışmasına dönüşmesinden duydukları endişeyi dile getiriyorlar.
Türkiye burada gerilim düşürücü, İslam’ın kanlı bir mezhep savaşına düşmesini önleyecek bir rol oynayabilir.
Suriye’ye karşı tavrın daha da sertleştirilmemesinin ardında mezhep barışını sağlamaya yönelik rolü kaybetmeme kaygısı ağır basıyor olabilir.
Böyle bir risk Lübnan’dan Pakistan’a uzanan bir coğrafyayı cehenneme döndürebilir.
Erdoğan kaygısında haklı…
Mısır’daki gelişmeler farklı din ve mezhepler arasındaki gerilimin iç barışı kolaylıkla bozacak bir noktaya gelebildiğini gösterdi.
Suriye lideri Esad’ın baskı politikaları da açıkça mezhepçi bir yol izlediği için Sünni-Şii çatışmasına zemin hazırlıyor.
Altyapısı hazır olmadan gelen değişim felakete yol açabilir.


 

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

MERSİN TARİHİ – PETROS BODASAKİ – Mersinde Dekovil Hattı – Pera Palası satın alan işadamı

Mersin’in kuruluşunun ardından ekonomik gelişimi ve sanayileşmesinde önemli rol oynayan Rum sermayedar Petros Bodasaki kimdir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.