Anasayfa / Kültür Sanat Haberleri / Çıplaksak Eşitiz

Çıplaksak Eşitiz

Fransız sanatçı Eric Simone ‘Çıplaksak eşitiz’ dediği yeni fotoğraf projesi için New York sokaklarındaydı

Fransız fotoğraf sanatçısı Eric Simone, ‘Nue York’ adını verdiği fotoğraf projesi için New York sokaklarında çıplak dolaşıyor. 25 yaşındaki sanatçı, çıplak bir şekilde gazete alırken, metroda kitap okurken ya da kar kürerken görüntülendiği fotoğrafların, çıplaklığın doğal ve normal bir durum olduğunu göstermek için çekildiğini anlatıyor.
20 kareden oluşan sergide başka insanların da fotoğraflarını kullanmak istediğini anlatan Simone, “İnsanları razı etmek zor. Tutuklanacaklarını düşünüyorlar. Oysa benim başıma böyle bir şey gelmedi” diyor. Gönüllü bulamayınca kendisi modellik yapmaya karar veren Simone, bu projenin moda dünyasına da bir eleştiri olduğunu söylüyor: “Bu fikir aslında Paris Moda Haftası sırasında aklıma geldi. İnsanların, üstündeki ceketin markasına göre sınıflandırıldığı o ortamdan bir an önce uzaklaşmak istedim. Bu hiç insani bir durum değildi. Moda insanlara, ‘Giydiğin neyse sen de osun’ diyor. Bu kabul edilemez. Çıplaklık harika bir şey. İnsan kendisini özgür ve rahat hissediyor.”

{3}

Çekimler sırasında sadece soğuktan yakındığını anlatan fotoğrafçı, “Çıplaklık hakkımızı elde etmeden diğer özgürlüklerden konuşamayız. Sosyal sınıfımızı ortaya koyan en belirgin durum kıyafetler. Onlar olmadan daha eşitiz” diyor.

{4}

{2}

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

MERSİN TARİHİ – PETROS BODASAKİ – Mersinde Dekovil Hattı – Pera Palası satın alan işadamı

Mersin’in kuruluşunun ardından ekonomik gelişimi ve sanayileşmesinde önemli rol oynayan Rum sermayedar Petros Bodasaki kimdir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.