CAN ATAKLI

 


 Kürt açılımı gibi şike de düşmanlığa neden oldu


——————————————————————————–
Yaklaşık 4 yıldır hem yazılarımda hem televizyonlardaki tartışma programlarında içi boş Kürt Açılımı’nın hiçbir işe yaramadığı gibi, sadece düşmanlığın körüklendiğini belirtmeye çalıştım.


Çünkü bütün terör ve tahrik eylemlerine rağmen Türk halkı da Kürt halkı da gerçeği gördüğü için arasında bir husumet beslemiyor, işi düşmanlık boyutuna taşımıyordu.


Ama ne zaman “Kürt açılımı” yapıldı, işte o andan itibaren halkın sağduyusu da erozyona uğradı ve daha önce hiç görülmeyen türde düşmanlık havası kapladı ortalığı.


Ne yazık ki şu anda atılan nifak tohumları büyüdü ve azımsanmayacak ölçüdeki Türk ve Kürt vatandaş birbirine karşı tamiri çok zor bir düşmanlık ortamına itildi.


Aynı durumu şimdi ne yazık ki şike operasyonunda görüyoruz.


Takım tutmak, taraftar olmak, rakip takım aleyhine konuşmak, tezahürat yapmak hatta yer yer kavga etmek futbolun kendi güzelliği idi.


Maç izlerken “eyvah şimdi birbirlerini vuracaklar” diye sandığınız taraftarlar, maçtan sonra huzur ve barış içinde kol kola girip evlerinin yolunu tutardı.


Ancak şike operasyonuyla birlikte inanılmaz bir “düşmanlık iklimi” yaratıldı.


Polisin sorumsuzca izleme dinlemeleri, savcıların işin enini boyunu değerlendirmeden, sanki “hukuki” davranıyormuş gibi futbola bodoslama girmesi, manasız ilk açıklamalar, güya hukuki önermeler ve en önemlisi “rakip takım olduğu için” her zamankinden daha fazla “ahlâkçı” tutumlar işi çığırından çıkardı.


Taraftarlık ve hatta fanatiklik ağır basmaya, zaman zaman sertleşse de alıştığımız “tatlı rekabet” bir anda “düşmanlığa” dönüşmeye başladı.


Artık tüpünden çıkan diş macunu örneğindeki gibi hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.


Taraftarlık, rekabet, zafer duyguları ortadan kalkacaktır. Bundan sonra varsa yoksa “düşmanlık” egemen olacaktır.


Yeni Türkiye, ileri demokrasi, hukuk düzeninin nihayet Türkiye’ye gelmesi buysa, sonuç ortada işte.


Düne kadar Fenerbahçeli ile Galatasaraylı, Beşiktaşlı ile Trabzonlu, Bursalı ile Gaziantepli sadece rakiptiler. Bugün artık düşman gibi oldular.


Fenerbahçe ligde kalır ya da düşer, Avrupa’ya gider ya da gitmez, hangi sonuç geçerli olursa olsun, bugünden itibaren liglerin sağlıklı yapılabileceğine, maçlarda can güvenliğinin sağlanabileceğine, insanların her yerde formalarını rahatlıkla giyebileceklerine, evlerine bayrak asabileceklerine, kendi mağazalarından alışveriş yapabileceklerine inanıyor musunuz?


Türkiye’yi bu duruma düşürmeye kimsenin hakkı yoktu.***Trabzon sakin olmalı


Fenerbahçe’nin Avrupa’dan men edilmesi, yerine Trabzon’un gidecek olması elbette bu takımla gönül bağı olanları çok sevindirdi. Trabzon kararın duyulduğu andan itibaren “bayram havası” yaşıyor.


Ancak bu sevincin de ölçülü olması gerekir.

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

(Y)EZİDİLİK DİNİ NEDİR?

Ezidilik Dini ;   Bu topluluğun Zerdüştlük ve eski Mezopotamya dinlerinden uzanan dinî inançlarına Yezidilik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.