Anasayfa / Kültür Sanat Haberleri / BİLGİSAYARLAR KÜÇÜLÜYOR

BİLGİSAYARLAR KÜÇÜLÜYOR

Dünyanın en ufak bilgisayar yapıldıMichigan Üniversitesi’nde bilim adamları dünyanın milimetrik boyutlardaki ilk bilgisayarını ürettiklerini açıkladılar. Phoneix adlı bu minik bilgisayar ne amaçla kullanılacak? Bilgisayarların sürekli bir küçülme eğiliminde olduğuna hepimiz şahit oluyoruz. Bilgisayarın temel taşlarını oluşturan yongalar küçülüp daha az yer kapladıkça, küçük boyutlarda olup da çok fazla işlem yapabilen cihazların sayısı artıyor. Popülerliği her geçen gün artan akıllı telefonlar buna örnek olarak gösterilebilir.
Dünyanın En Küçük Tebrik Kartı
ABD’de bulunan Michigan Üniversitesi’nde mühendisler ise bu trendi daha da ileri  götürerek dünyanın milimetrik boyutlardaki ilk bilgisayarını yaptıklarını açıkladı.
 
Phoneix’in boyutları metal paranın üzerindeyken daha iyi anlaşılıyor
Gözün İçine Yerleştirilecek
Eurekalert adlı bir sitede yayınlanan habere göre Phoneix adı verilen bu minyatür yonga yalnız 1 mm2’lik yer kaplıyor. Phoneix’in kullanım alanı ise tıp olacak. Bilim adamları bu bilgisayarı insan gözüne yerleştirip iç basıncı ölçmek için kullanacak.
Dünyanın en küçük bilgisayarı olan Phoneix, dünyanın en az güç harcayan bilgisayarı da olabilir. Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net’in haberine göre, uyku modundan 15 dakikada bir çıkıp ölçüm yapan Phoneix bu iş için sadece 5,3 nanowatt güç harcıyor.
Bu tip cihazlar gelecekte tıp alanında daha fazla kullanılmalı mı?


 

Çok Okunan Haber

SANATSAL YARATICILIK, ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİ İLİŞKİLERİ

Sanat ile demokrasi arasında diyalektik bir ilişki vardır. Yani hem birbirlerinden bağımsız, apayrı alanları oluşturur …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir