Anasayfa / Kültür Sanat Haberleri / ALAHAN MANASTIRI

ALAHAN MANASTIRI

UNESCO, DÜNYA MİRASI LİSTESİNDE YER ALAN ALAHAN MANASTIRI


Mut’taki Göksu Vadisi’ne hakim dik bir yamaçta bulunan tarihi Alahan Manastırı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılacak restorasyon çalışmalarıyla hem inanç, hem de doğa turizmine kazandırılacak.
İlçe merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan ve milattan sonra 440-442’de inşa edildiği tahmin edilen manastır, bugün yıkılmaya yüz tutmuş durumda. Manastır, batı kilisesi, doğu kilisesi, kayalara oyulmuş keşiş odaları ve çevredeki mezarlardan oluşuyor. Kilise binaları Ayasofya Müzesi ile ortak mimari özellikleri taşırken, süslemesinde ustalıklı taş oymacılığı göze çarpıyor.
Alahan Manastırı’nın, İsa Peygamberin havarilerinden St. Paul ve yine Tarsus’ta yaşamış Hıristiyan öncülerinden Barnabas’ın Anadolu’da Hıristiyanlığı yaymak için yaptığı yolculuklar sırasında konakladıkları yerlerde yapılan mabetlerden biri olduğu belirtiliyor.
BM Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı’nın (UNESCO), Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Alahan Manastırı, tarihi dokusuyla özellikle yabancı turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.
Alahan Manastırı’nın dünyanın önde gelen manastırları arasında yer aldığını söyleyen Mut Kaymakamı Mustafa Şahin, yaptığı açıklamada gerçekleştirilecek restorasyon çalışmasıyla manastırın, hem inanç hem de doğa turizmi açısından bölgenin bir cazibe merkezi haline gelmesini sağlayacağını belirtti.
Şahin, “Kültürel özellikleri bakımından dünyada başka bir örneği bulunmayan Alahan Manastırı, hem yapı kompleksiyle hem de motif işlemeleri yönünden ayakta kalabilen en iyi manastırlardan birisidir” dedi.
Manastır yakınına kafeterya, bekçi kulübesi, otopark ve tuvalet gibi tesislerin inşa edilmesi için Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nden onay alındığını ifade eden Şahin, bu yıl içerisinde çalışmalara başlanacağını söyledi.
Manastırın Unesco’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’nde de yer aldığını söyleyen Şahin, “Özellikle yabancı turistlerden ilgi görüyor. Restorasyon çalışmasının tamamlanmasının ardından seyahat acenteleriyle iletişime geçerek tarihi yapının inanç turizmine kazandıracağız” diye konuştu.
Alahan Manastırı, Toros Dağları eteğinde yaklaşık bin 200 metre rakımda bulunan ve Göksu Vadisi’ne hakim tepede. Manastırın duvarlarında, St. Paul, St. Pierre resimlerinden başka Cebrail ve Mikail’i simgeleyen kanatlı melekler, kükreyen aslan, Kartal ve öküz sembolleri, İncil’de geçen olaylardan tasvirler, üzüm salkımları, asma yaprakları ve balık motifleri yer alıyor. Yapıda dinsel törenlerin yapıldığı, üstü kapalı, dar ve uzun bir geçit, 11 metre uzunluğunda kemerli ve sütunlu bir galeri yer alıyor.
Galeride vaftizhane, haç biçimli havuz ve kaya mezarlar bulunuyor. Özenli bir işçilikle kesme taşlardan inşa edilen ve değişik yerleri kabartma süsler ile dekore edilen Doğu Kilisesi, İstanbul’daki Ayasofya Kilisesi ile ortak özellikler taşıyor. (İHA)


 

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

(Y)EZİDİLİK DİNİ NEDİR?

Ezidilik Dini ;   Bu topluluğun Zerdüştlük ve eski Mezopotamya dinlerinden uzanan dinî inançlarına Yezidilik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.