AB TEHLİKEDE

AB’nin geleceği tehlikede!”ABD’li yatırımcı George Soros’a göre Almanya’nın tasarruf ve rekabet konularında Euro Bölgesi ülkeleri üzerinde uyguladığı baskılar Birliğin bütünlüğünü tehdit ediyor


Euro Bölgesi’nde yaşanan sorunlara ABD’li yatırımcı George Soros’tan önemli uyarılar geldi. Ünlü yatırımcı yaptığı açıklamada Birlik üyeleri arasında iki farklı ekonomik sınıfın oluştuğuna işaret ederek bu ayrılığın Euro Bölgesi’ne sadece 10 yıl kaybettirmekle kalmayıp Birliğin geleceğini de tehlikeye atacağı uyarısında bulundu.


Soros’a göre Almanya, Birliğin içerisinde bulunduğu krizden rekabet gücünü yitiren ve borç yükü hızla artan ülkeleri sorumlu tutuyor. Berlin sorunun çözümü için ise bu ülkelerden kayıtsız şartsız mali disiplin isterken ağır kemer sıkma önlemlerini şart koşuyor. Ancak Soros’a göre bu tavır soruna çözüm getirmeyeceği gibi Birlik içerisinde oluşan iki farklı sınıf arasındaki uçurumu daha da açacak. Buna göre borçlu ülkeler daha borçlanıp yük altında ezilirken, Almanya ve Fransa gibi ülkeler mali politikaların dikte ettirilmesinde giderek daha öne çıkacak.


Soros bu konuda özellikle Almanya’nın pozisyonuna dikkat çekerek bu ülkenin mali desteği olmadan Birlik içerisinde ekonomik bir reformun hayata geçmesinin mümkün olmadığının altını çiziyor. Soros yakın gelecekte Berlin ile borçlu ülkeler arasındaki ses tonunun çok daha sertleşmesinin beklenebileceğini belirtiyor.
HT EKONOMİ


{2}

Çok Okunan Haber

SANATSAL YARATICILIK, ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİ İLİŞKİLERİ

Sanat ile demokrasi arasında diyalektik bir ilişki vardır. Yani hem birbirlerinden bağımsız, apayrı alanları oluşturur …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir