Anasayfa / Dünya Haberleri / BUGÜN DRAMIN ADI 850 YILLIK TARİH “NOTRE DAME KATEDRALİ”

BUGÜN DRAMIN ADI 850 YILLIK TARİH “NOTRE DAME KATEDRALİ”

Victor Hugo ‘nun 19’uncu yüzyılda “Notre Dame’ın Kamburu” kitabını yazarak insan eliyle yıkılmaktan kurtardığı Notre Dame Katedrali dün yandı. İsyanları, iç savaşları ve iki cihan harbini ayakta atlatmış katedral renovasyon çalışmaları sırasında (muhtemelen) yine insan ihmaline ya da kazasına kurban gitti.

Fransa’nın başkenti Paris’in en ünlü tarihi yapılarından Notre-Dame Katedrali’nde yangında, alevlerin hızla tarihi yapının etrafını sarması sonrası, katedralin çatısı ve kulesi çöktü. Reuters, Paris itfaiyesinin TSİ Salı 04.00’te yangını kontrol altına almayı başardığını açıkladığını duyurdu.

1163’te inşaatına başlanan ve 182 yıl sonra 1345’te açılan katedralin adı Meryem Ana’ya ithaf edilmişti.

12. yüzyılda yapılan katedral, Victor Hugo’nun başyapıtı “Notre-Dame’ın Kamburu” romanı ve romandan uyarlanan müzikale de ilham olmuştu.

Katedral, nehrin iki kolu arasındaki adada (Cité) yanarken insanların ciğerlerini de yaktı, Hugo’nun kahramanları Quasimodo ve Esmeralda’yı da.

Yanan sadece Katolik dünyasının karakteristik bir kilisesi değildi; Avrupa kültürünün taşıyıcı kolonlarından biri olmuş, yılda milyonlarca insanın anılarında kendine yer açmış, Gotik mimarisi, gül pencereleri, heykelleri, eşsiz tabloları ve dini eserleriyle bir sanat ve tarih abidesiydi.

Katedralin sözcüsü Andre Finot‘nun “Her şey yanıyor, 19. yüzyıldan, 13. yüzyıldan kalan her yer yanıyor, hiçbir şey kalmayacak” sözleri alevler kadar yakıcıydı. Paris İtfaiyesi’nin “Yangını söndürüp söndüremeyeceğimizden emin değiliz” açıklaması da öyle. Seine’in kıyısında diz çöküp dua eden insanlar trajik görüntüler oluşturdu.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, 850 yıllık ahşap çatı ve ana kule çöktü. 45 metre yükseklikteki çatı ve 96 metre yükseklikteki kule kentin en eski eseri sayılıyordu. Taşınabilir paha biçilmez eserlerin çoğunun kurtarıldığı açıklandı ama ortada henüz neyin ne kadar kurtarıldığına dair bir envanter yok. Taşınması mümkün olmayan eserler az değil. Ancak ön cephedeki iki çan kulesi ve ana gövde yıkılmaktan kurtarıldı.

“BİRLİKTE YENİDEN İNŞA EDECEĞİZ”

Yangını bir ‘trajedi’ olarak tanımlayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Gurur duyalım, çünkü bu katedrali 800 yıldan daha uzun bir süre önce biz inşa ettik ve yüzyıllar boyunca büyütüp geliştirdik. Bu gece kati bir şekilde söylüyorum, birlikte yeniden inşa edeceğiz” dedi.

Fransa, ülkenin sembollerinden Notre Dame Katedrali’nin büyük bölümünü harabeye çeviren yangının üzüntüsünü yaşıyor. Paris Başsavcılığı ise ön soruşturmanın ilk bulgularını açıkladı. Paris Başsavcısı, soruşturmanın ‘uzun süreceği’ ve ‘karmaşık olduğu’, 50 yetkili tarafından yürütüldüğü bilgilerini de paylaştı.

850 yıllık Notre Dame Katedrali’ndeki yangınla ilgili açıklama yapan Paris Başsavcılığı “Kaza teorisinin üzerinde duruyoruz” dedi. Başsavcı Remy Heitz, ilk alarmın 18.20’de çaldığını ama yangının yerinin bulunamadığını da söyledi.

Gazeteduvar’daki habere göre, Başsavcı Remy Heitz, yangının kasten çıkarıldığına dair bir işaret olmadığını, kaza ihtimalinin hâlâ ağır bastığını duyurdu. Savcı, “Kaza teorisinin üzerinde duruyoruz” dedi.

 

Çok Okunan Haber

Tarhan:”Öğrenciler ürettiklerini satacak”

Hayata geçirdiği Kadın Üretici Pazarları ile üreten kadınlara yeni bir dünya sunan Mezitli Belediye Başkanı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir