Anasayfa / Köşe Yazıları / YEREL RADYOLARA REKLAM VERİN KAZANIN

YEREL RADYOLARA REKLAM VERİN KAZANIN

Uzaklardan bir ses geldi biz inanamadık ama zamanla hemen alışıp onu çok sevdik. Sonra her günümüzün vazgeçilmezi oldu. Birçok programlar ile bizi çok duygulandırdı. Belki şimdi unutulmuş bir kenarda kalmış gibi görünse de radyo müzik olduğu sürece her zaman olmaya ve dinlenmeye devam edecektir. Hayat radyo gibidir, karşına yeni insanlar çıkarır ve birçoğunu seversin. Kitapların, dile gelip karmakarışık konuştuklarını düşün. Radyo öyle bir şeydir; yalnızların iç sesidir. Radyo dosttur yarendir. Âşık olmak, radyoda sevdiğin şarkının birden bire çıkması gibidir. Kontrol senin elinde olmadığı için güzeldir. Mutluluk verir. Radyonu hep yanında taşı. Hiç beklemediğin bir anda hayat seni dansa kaldıracaktır. Radyo daima dosttur insana.

Dünyanın birçok ülkesindeki uygulamada yerel ve bölgesel çaplı firmalar bulundukları şehirde kendi yerel radyo ve diğer yayın organlarına reklam vererek ayakta kalmalarını sağlarken bizim ülkemizde bu gerçek sürekli göz ardı edilir. Yerel kuruluşlara reklam verme zorunluluğu olmalı. Yerel radyoların desteklenip geliştirilmesi gerekiyor. Bunun yolu da reklam gelirlerinin artmasından geçiyor. Ayrıca yerel radyolara verilen reklamlar ödenen reklam ücretinin çok üstünde bir karla reklam veren firmanın kasasına girer. Bazı sektör temsilcileri, yerel radyolarda reklam birim fiyatının çok uygun olduğunu bildikleri halde işsizlikten şikâyet eder ama kendi şehrindeki yerel radyolara reklam vererek firmasının tanıtımını yapıp işlerini hareketlendirmez.

 

Sanayisi gelişmiş şehirlerde yayın yapan bir yerel radyo ile Mersinde yayın yapan radyoların kazanç değeri oldukça farklılık göstermektedir. Reklam potansiyelinin yüksek olduğu şehirlerdeki radyolar daha çok kazanırken ilimizdeki birçok yerel radyo daha kaliteli yayın yapmakta zorlanır olmuştur. Perakende satıcılar doğrudan faaliyetli reklamı tercih ederler. Bunun en klasik örneği ise yerel radyolardır. Reklam ekonomide dinamizm ve genişlemeyi davet eder.. Reklam aynı tür ürünleri çıkaran firmalar arasında rekabeti de kamçılayacağı için ekonomiyi olumlu yönde etkiler. Birçok kişi reklamın ürün fiyatını yükselteceğini zanneder. Hâlbuki fiyatı etkileyen iki ana faktör üretim maliyeti ve pazarlama ile talepteki artma veya eksilmedir. Reklam bu iki faktörü de desteklediği için fiyat da düşer. Satışları arttırır.

 

Firmalar reklam faaliyetlerini yerine getirmek için çeşitli yayın organlarından faydalanmadırlar. Bu olmazsa olmazdır bir firma için. Reklamsız bir firmanın ayakta durması asla düşünülemez. Yerel radyoların firmalara sağladığı art gelir yıllardır gerçeğini korumaktadır. Yerel anlamda en etkili reklam YEREL RADYOLARA VERİLEN REKLAMLARDIR. Dünyada yapılmış her şey, sevgi sayesinde yapılmıştır. Değişmek ve değiştirmek istiyorsanız okuyun ve elinize kaleminizi alıp yazmaya başlayın.

 

Mustafa Mızrak

Gazeteci / Yazar

 

 

Çok Okunan Haber

Z KUŞAĞI SİYASETÇİLERİN KADERİNİ ÇİZECEK

İlkler her zaman özeldir. Aradan yıllar geçse de meydan okurlar zamana… Nasıl unutulur ki; ilk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir