Anasayfa / Köşe Yazıları / NATO Füze Kalkanı niçin Türkiye’ye yerleşiyor…Prof. Dr. Yusuf Zeren yazıyor

NATO Füze Kalkanı niçin Türkiye’ye yerleşiyor…Prof. Dr. Yusuf Zeren yazıyor

İran, Şah döneminde başlattığı nükleer programını ABD, AB ve İsrail’in tüm engellemelerine  rağmen kararlılıkla sürdürüyor.

Bir taraftan uranyum zenginleştirme santrifüjlerinin sayısını artırıyor, diğer taraftan Rusya tarafından yapılan ve henüz deneme çalışmaları devam eden Bussehr Nükleer Santralı ardından yenilerini planlıyor.

Kendi imkanları ile inşa etmekte olduğu CANDU tipi doğal uranyum santralı projesi için ağır su üretmeye devam ediyor.

Bu arada K.Kore’den edindiği teknoloji ile ürettiği balistik füzelerin menzilini artırma çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Şimdiden menzili 5000 km’yi aşan balistik füzelere sahip.

Uzaya uydu gönderme konusunda da başarılı çalışmalar yapıyor.

Şah döneminde Almanya tarafından inşa edilmeye başlanan, yüzde seksen beşi tamamlanmış haldeyken, İran-Irak Savaşı sırasında Irak hava kuvvetleri tarafından imha edilen 1000MW’lık Bussehr Nükleer Santralı Rusya tarafından yeniden inşa edilerek geçen ay elektrik üretmeye başladı.

İran, bu santralın yakıt çubuklarını üretmek bahanesiyle başlattığı uranyum zenginleştirme faaliyetlerine binlerce santrifüjle kesintisiz sürdürüyor.

Uranyum zenginleştirme teknolojisi çok az ülke tarafından başarılabilen bir teknoloji.

İran’ın bu teknolojiyi geliştirmede, yasal olmayan yollardan, Pakistanlı fizikçi Kadir Khan ve Kuzey Kore’den destek aldığı biliniyor.

Uluslararası Atom Enerjisi Komisyonundan gizli olarak yürütülen bu proje, bir muhalif tarafından ifşa edilinceye ve yeri uydular tarafından belirleninceye kadar çok yol alındığı anlaşılıyor.

İran, bu tesislerde Bussehr Santralı için yakıt çubuğu üretmek amacıyla uranyum zenginleştirdiğini ve uluslarası yasalara göre buna hakkının olduğu iddia ederek kendini savunuyor.

Oysa, Uluslararası Atom Enerji Komisyonu’nun izin ve denetimi altında nükleer yakıt çubuğu üretmek için  uranyum zenginleştirme programlarına zaten  izin veriliyordu.

İran’ın bu işi gizli yapmaya çalışması haklı kaygılar yaratmıştır. </S

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Babam-devlet – bir çingil yoğurt

Babam-devlet – bir çingil yoğurt Bu fotoğrafı görünce sevgili babamı hatırladım onurlu bir hayat yaşadı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.