BAŞBAKAN NİYET MEKTUBUNU İMZALADI…ABDULLAH AYAN

BAŞBAKAN NİYET MEKTUBUNU İMZALADI…ABDULLAH AYAN

10 Şubat 2011 sabahı yazıyorum bu yazıyı…
Dün akşam arayan AK Parti İl Başkanı Mekin Salt’ın sesindeki heyecan beni de sarıp sarmalamış durumda…
Telefonun diğer ucundan verdiği“Az önce Başbakanlıktan aradılar, Başbakanımız 9 Şubat itibariyle Olimpiyat Komitesinin istediği niyet mektubunu onaylamış, ıslak imzalı metin de bugün itibariyle Uluslararası Komite merkezine iletildi.” Müjdesini dinlerken, çığlık atmamak için kendimi güç tuttum.
On yıldır bıkmadan usanmadan hayalini kurduğumuz proje ilk kez bu kadar yakınımızda, Mersin’e dokunduğunda değiştirecek altın fırsat neredeyse ellerimizde…
Biliyorum soluk soluğa girdim yazıya…
Akdeniz Oyunlarından söz ediyorum.
Spor kenti yapacağız dediğimiz ama söylemden öteye gitmeyen cümleyi gerçekten ete kemiğe büründürecek süreç baş döndüren hızla gelişmekte.
2001’de Mersin Akdeniz Oyunlarına talip olmalı diye yola çıktığımızda bıyık altından gülenler, “ne diyor bu adamlar” diye dalga geçenler bile artık Akdeniz Oyunları olgusunu telaffuz etmeye başladıklarına göre, işin yolun büyükçe kısmını aştık demektir.
Aslında Mersin bugün ortaya koyduğu iradeyi yıllar önce gösterse hedefe daha önce varılabilir, 2005’teki Almeria’nın  (İspanya) olmasa bile 2009’daki Pescara’nın (İtalya) yerini alabilirdi.
Olmadı, çünkü yerelde bunu sağlayacak lobimiz olmadığı gibi Ankara’daki hükümetlerin de o tarihlerde böylesi projeleri sahiplenecek vizyonları yoktu.
Derken 2007’den sonra bir şeyler değişmeye başladı. Burada yiğide hakkını vermemiz, Kürşat Tüzmen’i de ahde vefa adına yâd etmemiz gerekiyor.
2009 Yılında 2013 oyunlarının ev sahibinin belirleneceği Pescara toplantısında gösterdiği performans, kent dinamikleriyle yerli yabancı tüm aktörleri buluşturması hayli etkili olmuş, bu sayede Mersin ilk kez Akdeniz Oyunları bilinciyle tek yürek olmuştu.
Kılpayı kaçırdı 2013 fırsatını Mersin… Türlü, çeşitli duygusal! vaatlerle Yunanistan’ın Volos kenti son anda az farkla oylamadan birinci çıktı.
O gün kaleme aldığım “2013 olmadı, 2017’ye bakalım” yazımı anımsıyorum.
Uzun soluklu koşunun bitmediğini, Mersin’in hiçbir şey olmamış gibi alt yapısını, tesislerini şimdiden yapmaya başlayarak, 2017’nin en güçlü adayı olabileceğini dile getirmiştim.
Fazla zaman geçmedi.
Küresel kriz Yunanistan’ı kötü vurdu.
2010 sonlarına doğru 2013 hazırlıklarına başlaması gereken Volos bu işin altından kalkamayacağını açıkladı ve havlu attı.
Bu durumda Dünya Olimpiyat Komitesinin yeni bir talipliye ev sahipliğini vermesi gerekiyordu.
Mersin fırsatı kaçırmadı, en azından “ben 2013’e talibim” dedi.
Ama bu tür dev organizasyonlar; istemekle, ben yaparım demekle olacak türden şeyler değil.
Karar verecek komiteyi ikna etmeniz, ancak arkanızda Hükümetler gibi gerekli kaynağı ayıracak ve tesisleri hızlı biçimde yapma sözü verecek bir irade de gerekiyor.
İşte burada Erdoğan devreye girdi. Olimpiyat Komitesinin istediği garantiyi sadece Mersin değil, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti de bugün itibariyle vermiş durumda…
23 Şubatta toplanacak Komitenin önündeki Mersin dosyasının kapağında işte sözünü ettiğim 9 Şubat 2011 tarihli Başbakan Erdoğan’ın ülke adına verdiği niyet mektubu bulunuyor artık…
Türkiye Ortadoğu’nun lider ülkesi ve Mersin Akdeniz’in yükselen yıldızı olarak oyunlara ev sahipliği iradesini bugün itibariyle her zamandan daha güçlü biçimde dile getirmiş durumda…
Ve en şanslı kent konumunda…
Oyunların Mersin’e neler getireceğini, evrensel standartlarda hangi tesislere sahip olacağını, hepsinden önemlisi dünya çapında tanınmasına bu Uluslararası Organizasyonun katkılarını uzun uzun konuşuruz, önümüzdeki günlerde…
Hele bir 23 Şubat gelsin, son anda kötü bir sürprizle karşılaşmayalım, gerisi kolay…
Bir yandan Hükümet, öte yandan başta Mersin Büyükşehir olmak üzere tüm yerel yönetimler ve kent dinamikleri el ele verdikten sonra yapılmayacak şey yok…
El ele, yürek yüreğe, bugüne kadar pek başaramadığımız “tek yumruk olma, ortak hedefe kenetlenme” kara

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM