Anasayfa / Günün Analizi / Popüler Siyaset Üzerine Güzellemeler..Kürşat Doğan yazıyor

Popüler Siyaset Üzerine Güzellemeler..Kürşat Doğan yazıyor

Ülkemizi kimler yönetiyor ve kimler yönetmeye aday kısa bir süzgeç işleminden geçirelim diyorum, bu gün yol yorgunuyum yormadan kendimi hafif nükte tadında sizlerle meramımı paylaşmak istiyorum.
Lise ve üniversite yıllarında Milli Türk Talebe Birliği öğrenci kollarında aktif görev alan Sayın Erdoğan, 1976 yılında MSP Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığı’na ve aynı yıl MSP İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı’na seçildi. 1980 yılına kadar bu görevlerini sürdüren Erdoğan, siyasi partilerin kapatıldığı 12 Eylül döneminde, özel sektörde bir süre müşavirlik ve üst düzey yöneticilik yaptı.1983 yılında kurulan Refah Partisi ile fiilî siyasete geri dönen Recep Tayyip Erdoğan, 1984 yılında Refah Partisi Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 yılında ise Refah Partisi İstanbul İl Başkanı ve Refah Partisi MKYK üyesi oldu. İstanbul İl Başkanlığı görevi sırasında diğer siyasi partiler için de model olan yeni bir örgütsel yapı geliştiren Sayın  Erdoğan, bu dönemde özellikle kadınların ve gençlerin siyasete katılımını artırmaya yönelik çalışmalar yaptı; siyasetin tabana yayılarak geniş halk kitleleri tarafından benimsenip itibar görmesi yolunda önemli adımlar attı. Bu yapılanma, mensubu bulunduğu Refah Partisi’ne 1989 Beyoğlu yerel seçimlerinde büyük bir başarı kazandırırken, yurt genelinde de parti çalışmaları için örnek teşkil etti.  27 Mart 1994 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Sayın Erdoğan, siyasî yeteneği, ekip çalışmasına verdiği önem, insan kaynakları ve malî konulardaki başarılı yönetimiyle dünyanın en önemli metropollerinden biri olan İstanbul’un kronikleşmiş sorunlarına doğru teşhis ve çözümler üretti.
Sayın Tayyip Erdoğan hakkında DGM’ce TCK’nın 312. maddesine göre “Halkı sınıf, din, ırk, mezhep veya bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek” suçunu işlediği gerekçesiyle dava açıldı. Bunun Ziya Gökalp’a ait bir şiirden alındığı yolunda savunma yapıldıysa da, Erdoğan bu yargılama sonucu 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Aldığı ceza sonucu siyasetten de yasaklı duruma düştü. Yargıtay 8. Ceza Dairesi, 23 Eylül 1998’de cezayı onadı. Yargıtay’ın Erdoğan ile ilgili gerekçeli kararında, sanığın halkı ‘‘Kula kulluk edenlerle – Atatürkçü laik kesim’’, ‘‘Hakka kulluk edenler – İslamı şeriat ile bütünleştiren Müslümanlar’’ olarak ikiye böldüğü ve bu iki kesimi birbirine karşı ‘‘kışkırttığı’’ vurgulandı. Gerekçeli kararda, ‘‘Sanık, savaş çağrısı yapmaktadır’’ denildi. Sayın Erdoğan, 26 Ekim 1998’de Fazilet Partisi’nden istifa etti, Diyarbakır DGM’ce verilen 10 ay hapis cezasını çekmek üzere Pınarhisar Cezaevi’ne teslim oldu. Erdoğan’ın, teslim olmadan önce yaptığı konuşmada ‘Bu bir veda değil. İnşallah bitmeyen şarkının besteleri içerisindeki bir es’tir, bir duraktır. Bu şarkı burada bitmez.” şeklindeki sözleri gelecekte siyasete devam edeceğinin habercisi oldu. Fazilet Partisi (FP) Erdoğan’ın cezasını, “bir siyasi kaza” olarak yorumladı. Sayın Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevi de, 6 Kasım 1998 tarihi itibariyle hukuken sona erdi. Şu anda başbakanımız ve görevine hala devam ediyor. Kesinleşen cezası infaz edilmiş ve şu anda TCK değil Anayasanın nerdeyse tamamını değiştirebilecek erk gücüne sahip ve günümüzdeki ister kabul edelin istersek etmeyelim günümüzde toplumda en fazla rağbet gören siyasi karakterdir kendisi.


Kılıçdaroğlu, 1971’de Maliye Bakanlığı’nda hesap uzman yardımcısı olarak göreve başladı.Daha sonra hesap uzmanı oldu ve bir yıl Fransa’da kaldı. 1983’te atandığı Gelirler Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdür Yardımcılığı’na yükseldi. 1991’de Bağ-Kur’a atanan ve genel müdürlük yapan Kılıçdaroğlu, 1992’de de Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürü oldu.1994 yılında Ekonomik Trend Dergisi’nce konusunda yılın bürokratı seçildi.Kısa süre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda müsteşar yardımcısı olarak görev yaptı. Kemal Kılıçdaroğlu, Ocak 1999’da emekli oldu. 8. Beş Yıllık Kalkınma Planı çalışmalarında “Kayıtdışı Ekonomi Özel İhtisas Komisyonu” Başkanlığ

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Mersin Büyükşehir, ‘Ev Hayvanları Satış Sertifikası Eğitim Kursu’ Verdi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi; ev hayvanları satışı yapmak isteyenlere yönelik ‘Ev Hayvanları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.