Anasayfa / Günün Analizi / “AK Parti, CHP’ye göre daha solda olan bir partidir” Süleyman Yaşar yazıyor

“AK Parti, CHP’ye göre daha solda olan bir partidir” Süleyman Yaşar yazıyor

Dünya yeni bir döneme giriyor. Zengin ülkelerin büyüme hızları geriliyor.Gelişmekte olan ülkelerde artan büyüme hızına paralel olarak yeni orta sınıflar oluşuyor. Son on yılda sadece Çin’de 500 milyon kişi fakirlikten kurtulup orta sınıfa atladı. Türkiye’de de 17 milyon kişi son on yılda orta sınıfa katıldı.


Dünyada bu büyük ekonomik ve sınıfsal dönüşüm yaşanırken, Türkiye’de kendisini sol olarak tanımlayan ve toplumsal olaylara özellikle sınıfsal temelde yaklaşması gereken CHP’nin bu konuda hiçbir değerlendirmesi yok. Oysa dünyada eski zenginlerin iktidarı nasıl sarsılıyorsa ve yeni zenginlerle çok kalabalık orta sınıflar ortaya çıkıyorsa, Türkiye’de de benzer bir süreç yaşanıyor. Ama CHP ne yapıyor?O, tasfiye sürecine girmiş statükocu büyük İstanbul sermayesi ile kol kola yürümeye devam ediyor.


Peki kim bu statükocu İstanbul sermayesi? Bu sermayedar grubunun ilginç bir tarihi geçmişi var.
Selanik ve Makedonya ağırlıklı bir sermayeydi bunlar.


Önce Abdülhamit’e karşı 1908’de Hareket Ordusunu örgütlediler. İttihat ve Terakki’yi, o dönemde Rum ve Ermeni tüccarlardan oluşan sermayenin tekelini kırmak amacıyla desteklediler. Sonra, ulus devlet özlemlerini gerçekleştirecek olan CHP’yi kurdular. İşte bugünkü statükocu İstanbul sermayesini, bu eski sermayedar grubun uzantıları oluşturuyor.
Selanik ve Makedonya tüccarlarının torunları, devleti kurmuş olan CHP’nin her dönem destekçisi oldukları için, 2000’li yılların başına kadar devlet rantlarını kullanarak yaşamlarını sürdürdüler ve çok büyüdüler. Devlet bütçesinden istedikleri payı almak için sürekli askeri vesayete ve darbelere destek verdiler. Ama 28 Şubat süreciyle iyice talan edilen devlet maliyesi 2001 mali kriziyle baş edemeyip çökünce, destek aldıkları siyasi zemin altlarından kaydı. 2001 kriziyle iyice fakirleşen vatandaş, devleti mali krize sokan siyasi iktidarın yerine Anadolu sermayesi ve yeni Anadolu orta sınıfının desteklediği AK Parti’yi iktidara getirdi.


Peki yeni orta sınıf ve Anadolu sermayesi ne istiyor? Yeni orta sınıf ve Anadolu sermayesi, bugünkü dünyaya uygun olarak ulus devletin kurallarını aşıp küresel rekabet istiyor. Devlet rantlarının sona ermesini talep ediyor. CHP ise kendisini kuran Selanik ve Makedonya sermayesinin bugünkü uzantısı olan statükocu İstanbul sermayesinden kopamıyor. Sol olduğunu söylüyor ama TÜSİAD ile el ele yeni ve demo

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Mersin Büyükşehir, ‘Ev Hayvanları Satış Sertifikası Eğitim Kursu’ Verdi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi; ev hayvanları satışı yapmak isteyenlere yönelik ‘Ev Hayvanları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.