Anasayfa / Günün Analizi / 2014’e hoş geldiniz… Celal Necati üçyıldız yazdı

2014’e hoş geldiniz… Celal Necati üçyıldız yazdı

Her senenin bitimine yakın, yeni umutlar bekleriz. İnşallah gelecek daha iyi olur. Bir umut ya; fakirin ekmeği umut. Ekmek kaz dağında. El uzatmak gerek. Gitmek gerek Kaf dağına. Yürümek gerek. Çinli İider Mao kırk yıl yürümüş hedefe ulaşmak için. Ülkesini sömürenlere karşı kırk yıl mücadele etmiş. 

…………..

Kaf dağına ulaşmak için her ülkede kahramanlar, önderler çıkmış. Adeta yoktan var etmişler. Bir umut ya; 600 yıllık imparatorluk gacırdarken, bizim de liderimiz çıkmış. Adını ulus vermiş Atatürk. Yedi  düvel işgal etmişken ülkeyi. O ayağa kalkmış. Bir umut demiş; kendi gibi düşünen arkadaşları ile yola çıkmış. Adına Kuvayı Milliye demiş. Adına tam bağımsız ülke demiş. 

İşte Cumhuriyete giden yolda bir ömür tüketmiş. Genç denecek yaşta hakka yürümüş. Ardından bir ulus yaratmış. Bitmiş, tükenmiş bir devleti ayağa kaldırmış. Üretmeyi öğretmiş halkına. Sosyal devleti oluşturmuş. Çalışan insanların yaşamını kolay kılan, çağdaş uygarlığa doğru adım, adım ilerlemiş ülkemiz. Basma fabrikası, top fabrikası, kâğıt. Gün gelmiş bacalar tütmeye başlamış. Demir ağları büyütmüş. Deniz yollarını büyütmüş. Karadan, denizden, doğadan yararlanmayı öğretmiş. 

Eğitim köyden başlamalı demiş; köy enstitülerini getirmiş. Hasan Ali Yücel, Tonguç Babalar onun projesini geçekleştirmiş. O öğretmenler  Anadolu da köy çocuklarını alıp, ona şekil vermişler. Sanatçılar çıkmış. Mühendisi, doktoru çıkmış. Düzgün insanlar ortaya çıkmış. Ülkesinin gönenci için çalışmışlar.

Her yeni gelen sene umut vermiş. Gün gelmiş, düzgün olmayan insanlar çıkmışlar. Üretme yerine , tüketmeyi önermişler. “ EVİN SAT, BAĞINI , BAHÇENİ SAT. BANKAYA, BANKERE YATIR YAN GEL YAT DEMİŞLER. “ Bu arada Cumhuriyet kazanımlarını yok etmek için özelleştirme gıygıdısı çalarak KİT leri ona, buna peşkeş çekmişler. Basma, kağıt, çimento, şeker, et kombinesi , dağları, taşları satmışlar. İnsanlarımız üretmeyi unutmuş. Artık köylüler buğday, arpa , yulaf ekmez olmuşlar. Buğdayı öğütüp yufka, bazlama açmaz olmuşlar. Fırından çıkacak francalayı beklemeye başlamışlar. Önce yoksullaştırıp, dilendirmeye alıştırmışlar. Gün gelmiş , makarna, ekmek, şeker paketleri bunlara verilmeye başlamış. Bunu oya tahvil etmişler.  1950 yıllarda başlayan sağ iktidarlar her gün katmerleşerek din bezirgânlığı ile büyümeye devam etmişler. Halk ta umut bitmemiş. Ha bu sene, ha öbür sene umut devam etmiş. 

Sosyal devlet çökmüş. Sağlık, eğitim Allaha emanet. El yordamı ile ülkeyi yönetmek kolay gelmiş. 

Ülkede pastadan pay alanlara basın eklenmiş. Özelleştirme pastasına onlar da katılmışlar. Yiyelim, içelim hah, hah deyip, ülkeyi el, avuç açar hale gelmişler. Gün gelmiş yumuşak karın güneydoğuda ki ağalık sistemini kaldırmak yerine, onun ile işbirliği yapmışlar. Halk ezilirken, onlara teşvikler verilmiş. Fabrikalar yapılmış ama bacaları hiç tütmemiş. Türün fabrikaları satılmış. Kapatılmış. Şeker fabrikaları kapatılmış. Hayvancılığı yok etmek için Et Balık Kurumunu ortadan kaldırmışlar. Sınır ticaretini kaldırmışlar. 

Ama ülke üzerinden, kirli işler yol bulmaya devam etmiş. Güney doğudan bu işleri yürütmek için bir örgüt bile ortaya çıkarılmış. Adına PKK , yada ne derseniz deyin. Bir terör başlamış. Kimisi bunun  içinde savaşmaya başlamış. Bir grubu da vatanı koruyacak. Koş tazı, koş . ülke gidiyor. Yıllardır kanayan bir yara. 

Bütün bunlar

Çok Okunan Haber

Son anket sonuçları açıklandı!

Ünlü anket şirketi açıkladı: İmamoğlu Erdoğan’ı geçti! İşte son anket sonuçları Avrasya Araştırma Başkanı Kemal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir